25.03.2019

Tallinn tähistab märtsiküüditamise 70. aastapäeva

Täna, 25. märtsil möödub 70 aastat 1949. aastal toimunud märtsiküüditamisest.

Vabariigi Valitsuse otsuse kohaselt on selle aasta 25. märts, märtsiküüditamise 70. aastapäev kuulutatud ühekordselt lipupäevaks. Sel päeval heisatakse küüditatud inimeste ja nende lähedaste kannatuste mälestuseks leinalipud.

Eesti kommunismiohvrite memoriaalis Maarjamäel toimub kella 16-17 märtsiküüditamise mälestustseremoonia. Sõnavõtuga astuvad üles Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid, justiitsminister Urmas Reinsalu ja Eesti Memento Liidu juhatuse esimees Arnold Aljaste ning mälestuspalvuse peab Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma. Memoriaalile asetatakse pärjad ning kõik osalejad on oodatud süütama küünlaid küüditatute mälestuseks. Tseremoonia käigus avatakse neli uut nimeplaati, mis on pühendatud 200 kommunismiohvrile, samuti mälestusplaat teadmata kadunud ohvritele.

Päeva jooksul kõlab memoriaali mälestuskoridoris Arvo Pärdi „Spiegel im Spiegel“. Kõik on teretulnud mälestama ohvreid lillede, pärgade ja küünaldega. Memoriaali info, juhised külastamiseks ja rohkem kui 100 000 kommunismiohvri andmetega e-memoriaal asuvad siin: www.memoriaal.ee

Kell 18 on kõik oodatud Vabaduse väljakule mälestusküünlaid süütama. Vabaduse väljakule on maha märgitud Eesti kaardikontuur, millele on kantud raudteeliinid, kust saatuslik teekond alguse sai. Eestis harva kasutatava lasertehnoloogiaga kuvatakse Tallinna linnavalitsuse seinale märtsiküüditamise lugu. See emotsionaalne ja kirjeldav audiovisuaalne teos annab aimu, kui ootamatu ja julm oli küüditatutele osaks saanud ülekohus. Õhtu vältel on animatsiooni kõrval kuvatud küüditatute nimed. Kuues keeles antakse 1949. aasta märtsis toimunust ka lühiülevaade. 

Tallinna Jaani kirikus algab kell 19 märtsiküüditamisest 70 aasta möödumisele pühendatud kontsert "Mööda linnuteed". Ettekandele tulevad Aleksander Knaifeli "Blažentsva"
ning Tõnu Kõrvitsa "Seitsme linnu seitse und". Esitavad Kammerkoor Collegium Musicale
ja Eesti Sinfonietta, dirigeerib Endrik Üksvärav, solistid Alexander Hülshof (tšello, Saksamaa), Helina Kuljus (sopran) ja Andreas Väljamäe (bass). Kontsert saab teoks tänu toetajatele - Tallinna linn, Eesti Kultuurkapital, Digiekraanid.

Kunstirühmitus Sled näitab 25. märtsist kuni 14. juunini kuueteistkümnes Eesti raudteejaamas näitusesarja „Siberi lapsepõlv“. Väljapanek räägib inimestest, kes küüditati Siberisse lapsena või kes sündisid Siberis. Vt lisaks: https://www.hooandja.ee/projekt/siberi-lapsepolv

Mälestuspäeva õhtul värvub endine Patarei vangla, totalitaarsete režiimide kuritegude üks sümbolitest, mere poolt punaseks, paistes kaugele hoiatava mälumajakana.

Eestist küüditati 1949. aasta märtsis Siberisse rohkem kui 22 000 inimest. Mitmete vabaühenduste ja noorteorganisatsioonide eestvedamisel toimuvad mälestusüritused kõikjal Eestis, mälestame Nõukogude okupatsioonivõimude ohvreid ning näitamaks üles valmidust seista inimlikkuse ja vabaduse eest, et taolised kuriteod enam kunagi ei korduks. Vt lisainfot: https://bit.ly/2VVYBMa

Uudise rubriigid: