Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Botaanikaaed avas pidulikult uuenenud Palmimaja

Botaanikaaed avas pidulikult uuenenud Palmimaja

8. juunil avas Tallinna Botaanikaaed (Kloostrimetsa tee 52) pidulikult põhjaliku uuenduskuuri läbinud Palmimaja.

Palmimaja avasid Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart, abilinnapead Eha Võrk ja Kalle Klandorf, Tallinna Botaanikaaia direktor Urve Sinijärv ning ehitusettevõtte Ehitus5ECO esindaja.

Linnapea Mihhail Kõlvart ütles, et Tallinna Botaanikaaias tehakse tänuväärset tööd taimeriigi uurimisel, kaitsmisel ja tutvustamisel ning eriti rõõmustab teda Taimeriigi Suursaatkonna projekt. „See projekt aitab meil ehk mõista, mis teeb meie kodumaise looduse niivõrd eriliseks ja miks seda peaks hoidma,“ sõnas Kõlvart.

„Tallinna linn pöörab üha rohkem tähelepanu kogu rohevaldkonnale ning see, et botaanikaaia eesmärke toetatakse, on selle eredaks tõestuseks. Piltlikult öeldes – kus siis veel rohepööre inimeste sees aset leidma peaks kui mitte botaanikaaias,“ ütles botaanikaaia direktor Urve Sinijärv. „Palmimaja on sealjuures unikaalne hoone nii Tallinnale kui kogu Eestile, kus tutvustatakse soojamaataimede rikkalikkust, võimaldades külmal ajal igaühele troopilist lühipuhkust.”

Taimedele on Sinijärve sõnul loodud varasemaga võrreldes oluliselt paremad kasvutingimused. „Võib öelda, et kui enne oli Palmimaja oma sisekliima reguleerimise mehhanismidega veel eelmises sajandis, siis nüüd astus hoone 21. sajandisse,“ nentis Sinijärv. „Pimeda talveaja üle elamiseks on maja nüüd varustatud spetsiaalsete taimelampidega. Tuulutusluugid töötavad inimese sekkumiseta ning reageerivad nii õhutemperatuurile kui ka tuulele ja sademetele. Peensusteni välja arvutatud ventilatsioonimehhanism aitab edukalt võidelda katmikalade universaalse probleemi – klaasseinte sisepindadele tekkiva veekondensaadiga.“

Palmimaja torni klaasfassaad asendati remondi käigus soojapidavama fassaadiga, rekonstrueeriti kütte- ja ventilatsiooni lahendused ning uuendati ka siseviimistlust. Kohvik, mis varem asus esimesel korrusel, avatakse peagi kahel tasapinnal, et külastajatel oleks võimalik nautida terviklikku vaadet kogu taimede alale. 

Palmimaja rekonstrueerimistööd projekteeris Infragate AS. Hoone ehitas Ehitus5ECO OÜ ning omanikujärelevalvet tegi P.P. Ehitusjärelevalve OÜ. Projekti kogumaksumuseks oli ligi 2,2 miljonit eurot.

Tallinna Botaanikaaed (TBA) asutati ENSV Teaduste Akadeemia instituudina 1. detsembril 1961. Munitsipaalasutus sai botaanikaaiast 1995. aastal ning alates jaanuarist 2005 on see Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti haldusalas. TBA on Baltimaade Botaanikaaedade Assotsiatsiooni ja Rahvusvahelise Botaanikaaedade Looduskaitse Organisatsiooni liige ning 2002. aastal kanti asutus teadus- ja arendusasutuste riiklikku registrisse.

Botaanikaaed areneb ja uueneb pidevalt. Lisaks vastavatud Palmimajale rekonstrueeriti eelmisel aastal ka kasvuhooned. Tänavu septembris valmib botaanikaaia uus majandushoone ning tulevikus plaanitakse praeguse administratiivhoone vabanevad ruumid (Kloostrimetsa tee 52) võtta kasutusele külastuskeskusena. Välialadest on uuendamisel mägiaed ehk alpinaarium, mis saab taimestatud sellel suvel.

Botaanikaaiale kohaselt lõigati lindi asemel läbi roheline vanik (pildil vasakult: Urve Sinijärv, Mihhail Kõlvart ja Kalle Klandorf) 

Palmimaja avamine_foto Mats Õun (1).jpg

Urve Sinijärv võttis ehitajalt vastu sümboolse võtme

Palmimaja avamine_foto Mats Õun (3).jpg

Fotod: Mats Õun