26.06.2019

Tallinna Läänemere Lasteaia I vanema rühma lapsed Kloostrimetsas

Tallinna Läänemere Lasteaia hoovi paistab kutsuvalt teletorn. I vanemas rühmas (Hunt) tekkis mõte lõpuks torni oma silmaga kaema minna.

Hundirühm I VA Kloostrimetsas 21.05.2019.jpgKloostrimetsas, kus Tallinna Teletorn kõrgub, asub ka teine põnev koht - Tallinna Botaanikaaed.

5-6 aastaste laste õppekava eeldab, et laps tunneb kodumaiseid puid ja põõsaid, mida saaks hõlpsalt tundma õppida lasteaiale lähedal asuvas Kloostrimetsas. Üks tee, kaks asja. Otsustatigi ühendada õppekäigud Tallinna Botaanikaaeda ja Teletorni.

Teekond Kloostrimetsa võeti ette 21. mai hommikul kaasas lasteaia köögis piknikukorvi pakitud kehakinnitus, sest lõunasöögiks lasteaeda tagasi jõuda ei planeeritud. Ilm oli väga ilus ja soe. Esmalt suunduti botaanikaaeda, kus oli tellitud ekskursioon nii kodumaiste kui ka eksootiliste puude ja põõsaste teemal, sest kõik vaadelda planeeritud puud ja põõsad olid botaanikaaia õuealal olemas. Säärase ilusa ilmaga olnuks lastel lausa piin olla kusagil troopikapalavuses palmimajas. Ekskursiooni juht oli Tallinna Botaanikaaia botaanik. Puude vaatlus algas tutvumisega pihlaka, tamme, sanglepa ja halli lepaga. Lapsed said tamme ka kallistada. Edasi juhatas botaanik lapsed suure ja võimsa pöögini, mida polnud varem elusuuruses näinud ei lapsed ega ka õpetaja. Läbiti alpinaariumi, kus botaanik näitas lastele erinevaid taimi. Teele jäi suur lehis, mille kohta teadis Marta rääkida, et sellel puul langevad erinevalt kuusest ja männist talveks okkad maha. Eksootikat pakkus Ameerika jalakas, mis äratas hiigelsuure pöögi kõrval vähemasti niisama suurt aukartust. Puuhiiglaste all õitsesid veel viimased tulbid. Tee kulges botaanikaias oleva tiigini, millelt paistis juba üsna lähedalt teletorn. Botaanik andis lastele ülesandeks korjata looduslikku materjali ja teha rühma peale sellest kokku üks pilt. Pilt õnnestus hästi ja lastele tegevus meeldis. Botaanikul oli kaasas puid ja põõsaid ning taimi tundma õpetav - kinnistav mäng. Lapsed võtsid ringi ja iga laps sai ühe kaardi, millel oli pilt. Mäng käis nii, et botaanik kirjeldas pildil olevat taime, laps pidi tundma ära, kas tema kaardil on kirjeldatav taim - näiteks kas lapse kaardil oleval taimel on okkad või hoopis õied. Kui laps tundis ära enda kaardil kirjeldatava taime, siis tuli nendel lastel, kelle kaarti botaanik kirjeldas, joosta ring ümber teiste laste. Kaotajaks jäi see, kes viimasena enda kohale tagasi jõudis. Mäng meeldis lastele nii kangesti, et mängu korrati mitmel ja mitmel korral. Mööduti asfaldile maalitud keksukast, kus oli tore lustida ja keksu hüpata. Edasi viis teekond eri sorti magnoolia põõsasteni. Botaanikaaias oli neid nii roosade, valgete kui ka kollaste õitega. Kuna kätte oligi jõudnud märkamatult lõuna ja botaanikaias puude ja põõsastega tutvumine oli selleks korraks lõppenud, jättis botaanik lastele valida, missuguses kohas pruukosti võtta. Pinkidele eelistati suurt muruplatsi, millel oli hea istuda ja lõunat süüa.Tee Botaanikaaeda 21.05.2019 I VA.jpg

Teletorn asub botaanikaiale lähedal, seepärast valisid lapsed botaanikaiast teletorni minekuks bussisõidu asemel jalgsimatka. Olles jõudnud teletorni lähedale, ei saanud mitte keegi matkalistest silmi taevasse kõrguvast hoonest eemale. Teletornis juba ootas lapsi giid, kelle saatel mindi allkorrusel asuvasse ruumi, kus prooviti teleklipi sisse lugemist. Edasi sõideti liftiga nii kõrgele üles, et tekkis tunne, nagu oleks lennukis. Giid soovitas lastel neelatada, kui kõrvad lukku lähevad. Teletorni tippu jõudes vaadati pisut sealsetes siseruumides ringi. Välja oli pandud näitus geenidest ja rakust, lapsed said koguni ise proovida raku maketi sisse minemist. Kõrgel teletorni siseruumide põrandas olid purunemiskindla klaasiga kaetud avaused, millest sai imetleda maapinna kaugust teletorni tipust. Autod paistsid parklas läbi põrandasse tehtud klaasist akna tikutopsi suurustena. Lastele meeldis, et põranda akendele sai ise nupule vajutamisega panna ette katte ja selle ka eemaldada. Suureks üllatuseks oli, et lapsi tuli tervitama teletorni maskott Eti, kes lubas lastel teha endaga koos pilti ja ennast lastel kallistada. Kõrgelt teletorni aknast paistsid imelised maastiku vaated kaugele üle kogu Tallinna linna. Giid küsis lastelt, kas nad julgevad minna vaateplatvormile. Kõik olid julged, sealhulgas loomulikult ka õppekäiku saatvad täiskasvanud ning võetigi jalge alla tee läbi teletorni restorani teletorni tipus olevale vaateplatvormile. Täiskasvanutel oli võimalus turvaköiega kinnitatult käia teletorni tipus turvavõrgu taga oleval ringikujulisel äärel, kuid kõik jäid siiski koos lastega turvavõrgu taha ja koos otsiti pilguga nii Lasnamäed kui ka Muugat, kus peamiselt asuvad hundirühma laste kodud. Üleval vaateplatvormil oli teleskoop, aga kasutamiseks ainult lisatasu eest. Lapsed tohtisid sinna sisse piiluda, mis neile samuti põnev oli. Ainuüksi juba vaateplatvormil turvavõrgu taga linna vaatlemine jättis kustumatu mulje. Lapsed nägid kõrgelt teletornist lähedal asuvat botaanikaaeda ja tundsid ära selle osa, millel piknikku pidasid.Vaade Teletornist I VA 21.05.2019.jpg

Õppekäikudelt Tallinna Botaanikaaeda ja Tallinna Teletorni võtsid lapsed kaasa palju ilusaid elamusi, mille üle omavahel ja oma õpetajaga võis mõtteid vahetada.


Uudise rubriigid: