26.10.2018

Tallinna Läänemere Lasteaia lapsed Pirita jõe ürgorus

I keskmine rühm (Hunt) võttis 25. oktoobril ette õppekäigu Pirita jõe ürgorgu. Õppekäik oli jätkuks viimase kahe nädala teemadele ,,Muutused looduses" ja ,,Liiklus".

Hundi rühm Pirita jõe ürgorus 25.10.2018  - part ujub.jpgHommik oli sombune, kuid soe, tibutas veidi vihma, aga õige riietuse korral ei sega ükski ilmastikuolu mõnusat jalutuskäiku loodusesse. Teekonnal nähti mõndagi, millega oma teadmisi sai proovile panna. Lapsed tundsid kõnniteel ära nii ratturi kui ka jalakäija märgise ja oskasid selgitada, et kõnniteedel võivad lisaks jalakäijatele liikuda ka jalgratturid, liikurlaudurid ja rulluisutajad. Selged oli reeglid, kuidas käituda jalakäijatena ülekäigurajal. Enne ülekäigurajale astumist lapsed peatusid, vaatasid nii vasakule kui  paremale veendudes ohutuses ja alles siis asusid teed ületama. Lapsed tundsid ka ülekäiguraja märki.

Teel ürgorgu vaadeldi puid. Üks laps arvas, et kask on sootuks kadakas, segadusse võis ajada puude nimetuste mõningane sarnasus, sest lasteaias on palju lapsi, kelle kodune keel ei ole eesti keel. Kuusepuu tundsid ära kõik lapsed. Teati ka, et kuusekäbi on pikliku kujuga ja männikäbi on ümar. Teekond kulges läbi rahulike kõrvaltänavate, kus kasvas hõbepajusid, mis olid lastele veel tundmatud puud. Üks lastest oskas ristmiku ees nimetada, et tegemist on ristmikuga ja kuna polnud ülekäigurajaga ristmik, siis teadis ta, et tee ületamisel tuleb olla eriti tähelepanelik.

Ürgorgu jõudes avanes kaunis vaade Pirita jõele. Eriti hea oli imeteleda jõge sillalt.Hundi rühm Pirita jõe ürgorus 25.10.2018  - sillal.jpg

Edasi läks tee mäest üles mööda terviserada otse parki. Tore oli joosta üles mäkke, vaadelda puid, kuulata hetkeks vaikust ja joosta jälle mäest alla tagasi. Pikast retkest olid läinud kõhud tühjaks ja õpetaja abi Veera jagas lastele vitamiiniampsuks mõeldud ploome, mis lasteaiast kaasa sai võetud. Küll need maitsesid hästi. Ootamatult, ei tea kust, ilmus jõele äkki partide paar - isaslind ja emaslind. Üks lastest teadis kohe, kumb on isaslind ja kumb emaslind.

Tagasi lasteaeda otsustati minna bussiga number 5. Kelluka tee peatuses maha tulles märkasid lapsed tuvi, keda nimetati lihtsalt linnuks, et see lind on tuvi, nad ei teadnud. Küllap seepärast, et kunagi nii tuvirohkes Tallinnas on neid linde väheseks jäänud. Õpetajalt said lapsed teada, et tegemist on tuviga. Kohtuti ka varesega, kes on lastele tuttav lind. Ühte poissi huvitas, miks varesel nii pikad tiivad on. Õpetaja selgitas, et vares on nõnda ilma loodud - pikkade tiivasulgedega. Tuli veel ületada mõni ristmik ja varsti paistiski lasteaia maja. Väsinud, kuid vaprad matkasellid olid jõudnud tagasi. Lasteaias ootasid maitsev lõunasöök ja peale seda kosutav puhkus voodis. Õhetavaid põski, kilkamist ja rõõmu jalutuskäigust Pirita jõe ürgorgu jätkus lastel veel ka lõunauinaku eel.Hundi rühm Pirita jõe ürgorus 25.10.2018  - mäest üles.jpg

Uudise rubriigid: