19.06.2019

Tallinna Läänemere Lasteaia vanemad rühmad Eestimaad avastamas

Plaan minna lastega Jalase rappa, mis asub Märjamaa ja Rapla ehk Rabala vahel, sündis vanemate rühmade õpetajatel juba sügisel. Kohe tekkis ka mõte, et kui minna juba rappa, siis vōiks ühtlasi külastada Märjamaa külje all asuvat Papagoikeskust.

Jalases 14.05.2019.jpgJalase raba külastamise mõte sobis maikuise nädala teemaga ,,Eestimaa loodus”ja Papagoikeskuse külastamine täiendas nädala teemat ,,Lõunamaa loomad”, mis samuti oli plaanis maikuus.

Ühe õppekäiguga sai ühendada kaks nädala teemat ja nii sündiski idee, et kui minna, siis minna juba kahe rühmaga.

13. mail asusid Läänemere Lasteaiast vihmast ilma trotsides teele I vanema rühma (Hunt) ja II vanema rühma (Rebane) lapsed ja õpetajad. Oli küll kaalumisel, kas rännak loodusesse saab teoks isegi vihmase ilma korral, kuid I vanema rühma õpetaja Kristi oli see, kes innustas rabaretke vihmase ilma tõttu mitte ära jätma, vaid pakkuma lastele mõneski mõttes algtasemel rabas hakkama saamise kursust. Mõte vihmase ilmaga rabas matkata meeldis, sest tavaliselt minnakse metsa just päikselise ilmaga, vihmaga rabas viibimine pakkus lastele hoopis teistsuguse, tõelise elamuse metsas käigust. Lastel tekkis arusaamine, et matkamas võib käia ja õues viibida ka vihmase ilmaga.Hundid ja Rebased matkal Jalases 14.05.2019.jpg

Õppekäik algasPapagoikeskusest ja selles mõttes läks kõik plaanipäraselt, et enne metsa minekut said lapsed olla Papagoikeskuses soojas ruumis ja tõelise elamuse osalisteks. Papagoikeskusesse pidi sisenema viie kaupa, et linde mitte ära hirmutada. Peale sisenemist algas esmalt papagoisid ja nende elu tutvustav õppeprogramm, mida viis läbi Papagoikeskuse omanik piraadiks maskeerunud Katariina. Katariina huvi papagoide vastu sai alguse juba lapsepõlvest. Papagoikeskuse omaniku jõudmist aaradeni saab lugeda Katariina välja antud värviraamatust, mida Papagoikeskuses müüakse.

Õppeprogramm vaheldus naljakate videokatkenditega tarkadest aaradest, kes oskasid erinevaid asju teha ja näiteks ka rattaga sõita. Lastes huvi tekitamiseks kutsus piraat Katariina kohale Aafrika hallpapagoi, kes köitis oskuslikult laste tähelepanu õppetegevusega Papagoide elust.

Lisaks kõnelevale Aafrika hallpapagoile, oli laste jaoks põnev ka piraat Katariina varustus - piraadikohver ja selle sisu.

Trummipõrin ja lõpuks jõudis kätte kauaoodatud hetk, kui Katariina vilistas Papagoikeskuse hotelliruumist kohale 4-5 aastase Aara, kelle omanik on Katariina ise. Hotellist sellepärast, et tegemist on ainulaadse Papagoihotelli ja ka nõustamiskeskusega Eestis, kuhu saab tuua hoiule nii papagoisid kui ka saada papagoide kasvatamise alast nõustamist ja koolitust. Aga enda 4-5 aastase aara just nimelt vilistas kohale Katariina, sest tema aara on nõnda kohale lendama dresseeritud. Aara oli värviline ja suur ning tegi laste juurde lennates meie peade kohal auringe. Lastele linnu peade kohal lendamine meeldis, sest lendamisega tekitas Aara laste peade kohal tuult. Aara oskas redelist üles ronida ja rääkida, kuid rääkimise osas oli Katariina aara väga valiv ja demonstreeris seda üksnes ühele külastajale ja nõnda vaikselt, et teised peale Katariina seda esialgu peaaegu, tähele ei pannudki. Laste jaoks oli kahtlemata kõige põnevam, et nad said kahe kilost suurt lindu hoida oma randme peal. Vaat see oli alles elamus kõikide jaoks.Papagoikeskuse perenaine jutustab 14.05.2019.jpg

Peale papagoi ja piraadietendust lubas Katariina teha lastel vitamiini ampsu Papagoikeskuses.

Pisut keha turgutatud, sõideti lähedal asuvasse Jalase rappa. Rappa jõudes oli lõuna juba käes, mistõttu otsustati enne matkarajale asumist teha üks korralik metsapiknik selleks riigi metskonna poolt sisse seatud laua ääres. Peale pikniku algas teekond rabarajale. Esmalt läbiti metsasalu, seejärel kulges tee üle lagendiku kuni jõuti laudteega rabarajale. Rabaraja ääres uudistati erinevaid taimi ja liiguti edasi kauaoodatud sihtpunktini, milleks oli kaunis ja suur Jalase raba järv. Just rabajärv, mitte suvaline mülgas oli üheks põhjuseks, miks otsustati matkata lastega Jalase rabas. Järves saab suviti ka ujuda ja teha kaldal pikniku. Järve turbane vesi on nahale väga kasulik ja soodne võimalus kogeda rahata looduslikku SPA-d. Ujuma mõistagi seekord ei mindud, kuid ujumisega seonduvat ohutusalast vestlust viis lastega läbi II vanema rühma õpetaja Krista.

Tagasiteel rabarajal lisasid lapsed sammule hoogu lauluga. Lagendikul mängiti kulli. Metsas märgati kõrge pedaku otsas tuulte poolt sasitud pesa, mis oli suur ja meenutas kotka pesa.

Tagasi metsa parklasse bussi juurde jõudes joonistasid lapsed käepäraste vahenditega - muda, puupulkade ja taimedega - pildi. Algselt paberile kavandatud taimetrükk asendus nüüd sookoll Shreki piltidega mudast. Väike õhtupiknik lasteaia kokkade poolt kaasa pakitud võileibadega, võidujooks enne koduteed ja imeilus meeldejääv päev saigi selleks korraks läbi. Üks laps märkis matkarajal: ,,Õpetaja, see on minu parim päev!” Küllap ei olnud ta ainus, kes nii tundis.Hundid ja Rebased matkal Jalases 14.05.2019 - vihmauss.jpg