24.11.2016

Tallinna Linnamuuseum kutsub arheoloogiasügisest osa saama

Tallinna Linnamuuseumi keskaegses kaupmehemajas (Vene tn 17) kestab nädala lõpuni Arheoloogiasügis. Täna kell 17. 30 räägib Tartu Ülikooli teadur Andres Tvauri 14. sajandi veejuhtmest jt põnevaist leidudest arheoloogilisel kaevamisel Tallinnas Pärnu mnt 31, 33 ja 35 kinnistuil. Esimesel advendil, 27. novembril kell 11-16 toimub aga Arheoloogia perepäev „Killud toovad õnne“ (eesti ja vene keeles).

2016. aasta augustis-septembris toimusid seoses elamu- ja büroohoonete ehituse ettevalmistustega Pärnu mnt 31, 33 ja 35 kinnistutel arheoloogilised päästekaevamised. Tegemist on muinsuskaitse all oleva asulakohaga, mille dateering jääb ajavahemikku II at eKr – 16. saj pKr. Kaevamistega uuriti käsitsi läbi ca 3500 m2 suurune ala. Kaevamiste uhkeim leid on 14. sajandil rajatud Ülemiste veejuhe, mis on ainulaadne terves Põhja-Euroopas. Leidudest moodustab suurema osa keraamika, millest vanimad killud dateeruvad eelrooma rauaaega.

Arheoloogiasügise lõpetab meeleolukas perepäev, kus erilise tähelepanu all on arheoloogiliste esemete killud. Küsime, mida need meile räägivad ja kuidas panevad arheoloogid nende põhjal kokku pildi minevikust. Töötubades saavad lapsed meisterdada ja kätt proovida eksperimentaalarheoloogias. Saab proovida ka arheoloogilisi väljakaevamisi! Ekskursioonidel tutvustatakse linnamuuseumis eksponeeritavaid arheoloogilisi leide. Ekskursioonid toimuvad eesti ja vene keeles.

Sissepääs muuseumipiletiga.

Perepäeva kava:

11.00–16.00 Töötuba „Arheoloogi tubased tööd“. Sobita potikilde kokku ja proovi aru saada, millise anuma küljest need on pärit! Saab nii joonistada kui ka päris kilde klapitada. Töötuba sobib ka kõige pisematele arheoloogiasõpradele.
11.00–11.45 Ekskursioon tutvustab ekspositsioonis olevaid põnevamaid arheoloogilisi leide. (Eesti keeles, kogunemine kassa juures).
12.00–12.45 Ekskursioon tutvustab ekspositsioonis olevaid põnevamaid arheoloogilisi leide. (Vene keeles, kogunemine kassa juures).
13.00–13.30 ja 13.30–14.00 Töötuba „Ole ise arheoloog!“ Suured ja väiksed arheoloogiahuvilised saavad proovida arheoloogi ametit, toimuvad väljakaevamised.
15.00–16.00 Loeng ja töötuba „Söök, jook ja arheoloogia,“ mille jooksul saab teada, kuidas on arheoloogia põhjal võimalik saada infot sajanditetaguse toidusedeli kohta. Lisaks saab oma silmaga näha keskaegseid söögi- ja jooginõusid. Töötoas teeme keskajal populaarset jooki mandlipiima ning proovime, kuidas see maitseb.

 

Lisainfo:
tel. 615 5180
e-post: haridus@linnamuuseum.ee
www.linnamuuseum.ee