18.12.2017

Tallinna Linnamuuseum üllitas põnevate linnavaadetega kalendri

Lauakalendrit „Tallinna Arkaadia” kaunistavad vähemtuntud linnavaateid Tallinna Linnamuuseumi kunstikogust.

Valikus on kokku kaksteist Märt Bormeistri, Karl Burman juniori, Vladimir Bogatkini jt kunstnike jäädvustatud linnavaadet, mis loodud alates 1920. aastatest kuni 1964. aastani. Väikese ootamatu rosinana üllatab kogumikus Rein Raamatu kavand nukufilmile “Peetrikese unenägu” aastast 1963.

Vanades linnades, mis mitmeid sajandeid on pidanud arenema kaitsvate müüride vahel, on alati natuke kitsas. Seepärast on liikumisteed neis võimatud ilma kangialuste, väravate ja kaaristuteta. Neid peab läbima, olgu nad siis kutsuvalt vihmavarju pakkuvad või käiku kiirendama sundivalt räpakad ja pimedad. Linnas kõndija märkab neid, kui nad viivad autoderohkelt tänavalt vaiksele munakividega õuele, kitsalt tänavalt avarale raeplatsile.

Kunstnikud on märganud kaarte raamistavat kompositsiooni ja sageli ka mitut kontrastset ruumi: päevavalguses linna ja vahel pisut ehk hirmutavatki tumedat võlvialust.

2018. aasta lauakalendrist leiab kasutaja valiku Tallinna arkaade kujutavatest piltidest Tallinna Linnamuuseumi kunstikogus.

Tallinna Linnamuuseumi A5 formaadis lauakalendri koosas Risto Paju, kujundas Anne Järvpõld, trükkis Aktaprint OÜ; kalender on müügil muuseumi filiaalides ja peamajas Vene tänav 17.