15.11.2021

Tallinna Perekonnaseisuamet pälvis Muinsuskaitseameti aastapreemia

Tallinna Perekonnaseisuamet pälvis Muinsuskaitseameti aastapreemia – kõrge tunnustuse vääriliseks peeti Õnnepalee ajalooliste disainvalgustite restaureerimist (autor klaasikunstnik Mare Soovik-Lobjakas).

Muinsuskaitseamet annab igal aastal välja aastapreemiaid, et tänada ja tunnustada parimaid kultuuripärandi säilitajaid ja arendajaid. Aastapreemiaid jagatakse kokku 13 valdkonnas, tänavustele preemiatele esitati kokku 86 kandidaati üle Eesti. Õnnepalee disanivalgustid nomineeriti hästi restaureeritud kunstimälestise kategoorias.

1983. aastal ainueksemplarina valminud elegantsed, šampuseklaase sümboliseerivad valgustid koosnevad pikkadest korrapärastest klaaskvartstorudest, mille tippudeks on peenikesed väänduvad lillekimbud. Valgustite alumine osa – kõrged sisepeegeldusega kvartsklaastorud – on pärit Peterburist, õhkõrnad kvartsist klaasõied valmistati aga Tallinna Polütehnilise Instituudi (nüüd TalTech) keemialaboris.

„Tollal tuli kavandile saada esmalt ARSi kunstinõukogu kinnitus ning ka sobivat materjali ei leidunud kohapealt: sedavõrd pikki ja õhukesi klaastorusid oli Eestist raske saada. Selleks tuli sõita Peterburi laborisse, kus kodunt kaasavõetud Vana Tallinn ja Tallinna vürtsikilud klaasikunstnikule kõik uksed avasid,“ vahendas Tallinna Perekonnaseisuameti juhataja Karin Kask klaasikunstnik Mare Soovik-Lobjakase mälestusi valgustite saamisloost. Ta lisas, et nooblid valgustid paiknesid algselt Õnnepalee banketisaalis, mida on nende järgi ka šampanjasaaliks nimetatud, rõhutades saali artdeco'likku pidulikkust. „Aastakümnete jooksul sai habras ja õrn taies aga ulatuslikke kahjustusi, seda tihti ka tänu külastajatele, kes kippusid seltskondlikel koosviibimisel valgustite „õnneõisi“ koju kaasa võtma. Nii olidki kahjustatud valgustid juba ligi kümmekond aastat kastides oma teist tulekut ootamas.“

Valgusti renoveerimistööd algasid 2018. aastal, töögruppi juhatasid autor Mare Soovik-Lobjakas ja meister Ahto Sild. Tallinna Perekonnaseisuametist koordineeris protsessi Katrin Kommer ja Muinsuskaitseametist Linda Lainvoo. Restaureerimise korraldas Birgit Pählapuu, kes esindas Okapi MTÜd. Ajalooliste disainvalgustite taastamine maksis kokku 6540 eurot, tööd finantseeriti EV Muinsuskaitseameti ja Tallinna linna eelarvest.

Tallinna Perekonnaseisuamet, mis tegutseb ajaloolises Lutheri juugendvillas alates 1983. aastast, läbis hiljuti tervikuna põhjaliku uuenduskuuri: värskendati spetsiaalselt perekonnaseisuametile loodud ajaloolist interjööri, uuendati freskosid, valgustus- ja värvilahendusi, põrandaid ja ornamentikat jm, mis kõik sümboliseerivad aegumatuid kunsti- ja pereväärtusi, stabiilsust, rahu ja õnne, rõõmustades seega nii abiellujaid ja kui ka teisi Õnnepaleekliente ja külalisi.

Taastatud disainehis asub nüüd Õnnepalee 3. korruse saalis, mis on hästi restaureeritud kunstimälestisele väärikas ja turvaline paik.  

Pikem lugu Pealinnas: Õnnepaleed ehivad kvartsist ja klaasist juugendstiilis valgustid

Õnnepalee taastatud valgusti_muinsuskaitseameti aastapreemia üleandmine novembris 2021.jpg

Õnnepalee taastatud valgusti_muinsuskaitseameti aastapreemia.jpg

 Õnnepalee taastatud valgusti_muinsuskaitseameti aastapreemia_ajal foto_Ajalooline foto 1983  EAM fk. 12734.jpg     Õnnepalee taastatud valgusti_muinsuskaitseameti aastapreemia_1_Foto Elvo Jakobson.jpg

Uudise rubriigid: