08.07.2020

Tallinna Vanasadamas algas mereprügipüüduri Seabin testimine keskkonnahariduslikul eesmärgil

Tallinna Vanasadamasse paigaldati mereprügipüüdur Seabin, mis korjab vette sattunud plastikut ja muud olmeprügi. Projekt sai teoks tänu Tallinna ja Helsingi linna koostööle.

Abilinnapea Kalle Klandorfi sõnul tühjendatakse püüduri mahuti prügist iga kahe päeva tagant, mille järel prügi sorteeritakse ja seejärel analüüsitakse. „Kogutud andmed edastatakse ülemaailmse projekti andmebaasi, seda aitavad teha vabatahtlikud Tallinna Ülikooli keskkonnakorralduse tudengid. Lisaks näitavad tudengid projektis osalevatele lastele, kuidas mereprügipüüdur töötab, kuidas prügi sorteerida ja kuhu kogutud prügi viia,“ rääkis Klandorf. „Esmatähtis on lastele selgitada, miks merre sattunud prügi ohustab ümbritsevat keskkonda ja mida on võimalik omalt poolt teha, et meri veel puhtam oleks.“

Tallinna Sadama juht Valdo Kalm rõhutas, et mere puhtus, keskkonnakaitse ja -säästlikkus on märksõnad, millest Tallinna Sadam pikaajalisel strateegiaplaneerimisel eelkõige lähtub. „Puhas õhk ja puhas Läänemeri on kestliku arengu tagamisel meie prioriteedid. Möödunud aastal valmis esimene kaldaelektri võimekusega kai, mis  juba sellel suvel hakkab teenindama Tallinn-Stockholm liini laevasid. Aasta lõpuks võtame kaldaelektri kasutusele ka Vanasadamas silduvatel Eesti-Soome liinilaevadel, millega vähendame Vanasadamas laevamootorite heitgaase ja müra. Lisaks valmivad sel aastal kolmel kail automaatsildumisseadmed, mille tulemusel on laevadel vähem manööverdamist,“ rääkis Kalm ning lisas, et Helsingi sadama näitel on automaatsildumisseadmed end väga hästi õigustanud.

Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet korraldab sel suvel erinevaid keskkonnahariduslikke tegevusi mereprügipüüduri juures. Juulis ja augustis osalevad Seabin haridusprogrammides Tallinna lasteaiad, septembris aga Tallinna koolinoored. Mereprüügipüüduri haridusprogrammis osalemiseks tuleb registreeruda veebilehel https://www.tallinn.ee/Seabin. Programmid viiakse läbi nii eesti kui ka vene keeles.

Seadme valdaja Wärtsilä Corporation (Soome) toetab mereprügipüüduri kasutamist üle maailma. Mereprügipüüdur antakse Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalametile testimiseks kolmeks kuuks. Püüduri paigaldab ja hooldab Tallinna Sadam.  

Uudise rubriigid: