03.12.2019

Tallinna Vormsi Lasteaed Robotexil

29.11 - 01.12 toimus Saku Suurhallis robootikafestival Robotex International. Kolme päeva vältel toimusid töötoad, ettekanded ja mitmesugused võistlused nii väikestele kui suurtele. Külastajad said ringi liikuda ka suurel messialal, kus erinevates boksides oli võimalik uudistada ja ise katsetada erinevaid roboteid ja tehnoloogilisi vahendeid. Ühe võistlusena toimus ka Insplay Roboliiga väljakutse „Minu esimene start-up”, mis on mõeldud 5-12 aastastele lastele. Sellel võistlusel kohti ei jagata, vaid tunnustatakse kõiki lapsi ja nende panust võrdselt.

Tallinna Vormsi  lasteaed osales laupäeval, 30. detsembril, esmakordselt Insplay Roboliiga väljakutses. Lasteaeda esindas tiim Robotüdrukud, kuhu kuulusid Lisandra Kiisupere rühmast, Lisette ja Hanna Õunakeste rühmast ning Janette Päikeselaste rühmast. Tiimi kuulus veel Zinara Päikeselaste rühmast, kes küll kahjuks kohale tulla ei saanud kuid oli suureks abiks väljakutseks valmistumisel. Osalemiseks oli lastel vaja luua mängult oma start-up firma, leida probleem ja mõelda välja idee selle lahendamiseks. Selleks, et uurida, mida see start-up üldse tähendab ja kuidas teha tiimitööd, vaatasid tüdrukud videot ja kuulasid muinasjuttu roboteksi maskotist Robitist, kes hakkas ettevõtjaks ning mängisid koostöömänge. Siis oli aeg hakata mõtlema, milline võiks olla firma, mida tüdrukud luua soovivad. Tüdrukud mõtlesid välja sellise firma, mille eesmärgiks on kokku koguda vanad, seisma jäänud mänguasjad, millega lapsed enam ei mängi, need vajadusel korda teha, meisterdada ka ise uusi mänguasju ja siis korda tehtud ja uued mänguasjad ära müüa. Saadud raha eest soovisid lapsed rõõmustada loomi, kellel pole kodu ning kinkida osa rahast loomade varjupaigale kassidele ja koertele mänguasjade ja toidu ostmiseks. Oma idee tuli vormistada matiks või keskkonnaks, mille peal robot saaks liikuda. Robotüdrukud kleepisid matile väljalõikeid ning joonistasid sinna erinevaid mänguasju vastavalt oma soovile. Matil hakkas liikuma robot Dash, millele tüdrukud koos juhendajaga Path keskkonnas lihtsa programmi koostasid. Tüdrukud ütlesid sisse ka tegevused, mida firma sooritab, ning seadistasid juhendamisel Dashi neid tekste ütlema.

Robotexil oli lastel vaja oma firmat ja roboti liikumist esitleda. Lapsi aitasid selles vabatahtlikud mentorid, kes tüdrukutelt suunavaid küsimusi küsisid ja neile positiivset tagasisidet andsid.

Lõpuks said kõik tublid osalejad käia suurel laval ja võtta vastu diplom ja väike medal Robotexil osalemise eest.

Suur-suur tänu meie vapratele Robotüdrukutele ja nende vanematele!

 

robootikaõpetaja Miina