15.04.2021

Tallinna lastekodu kogub lugusid raamatusse talletamiseks

Tallinna lastekodul täitus 20. tegevusaasta alates viie eraldiseisva asutuse ühendamisest 2001. aastal. Juubeliaastal on plaanis 20 erinevat ettevõtmist, teiste seas ka raamatu väljaandmine lastekodus elanud või töötanud inimeste lugudest.

Tallinna lastekodu juhataja Meelis Kukk kutsub inimesi üles loodavas raamatus jagama oma lugusid ja fotosid. „Ootame kõiki lugusid, nii ilusaid kui valusaid – elu ei ole ju meeleib, mis maitseb alati magusalt,“ julgustab Meelis Kukk asjassepuutuvaid sulge haarama ja lisab: „On väga hea, kui saadate oma loo enda nime all, aga kui te seda mingil põhjusel teha ei soovi, siis võite jääda ka anonüümseks. Oluline on, et lugu oleks aus, ilustamata ja liialdamata“.

Lastekodu koosneb kahest imeilusast sõnast nagu „laps“ ja „kodu“ – just nii mõistavad asutuse tähendust ka seal töötavad inimesed. Viimase aastakümne jooksul on lastekodu suured korrusmajad hajutatud üle linna väikesteks peremajadeks, kus korraga elab kuni kuus last. Need on ajutised kodud, kus lapsel jääb võimalus pöörduda tagasi oma päritoluperre või asuda elama kasuperekonnas. Vaatamata neile võimalustele saadetakse tihti lapsed iseseisvasse ellu ikkagi peremajast.

Tallinna lastekodu on koduks 162 lapsele vanuses 3-19 aastat. Asutuse juures on veel väikelaste turvakodu, vanema ja lapse turvakodu, hoiukodu sügava ja raske puudega lastele ning noortekodu. Ennetamaks lapse sünniperest eraldamist valmib lähiajal rehabilistasiooni- ja koolituskeskus, kus plaanitakse rõhku panna vanemaharidusele. Aasta algusest pakutakse tuge ka kasuperele. Moel või teisel tehakse kõik selleks, et lastel on lisaks kodule turvalised lähisuhted ja keskkond, kus avalduksid tema parimad omadused.

Kuigi Tallinna lastekodu tähistab praegu 20. aastapäeva, on linnas vanemlikku hoolt vajavate laste eest hoolitsetud juba aastasadu. Lugude kirjapanek aitab jäädvustada mälestusi tulevikuks ning mõista eri ajastute olemust ja tagamaid.

Kõik, kes otsustavad oma lugu jagada, saavad enesestmõistetavalt ka raamatu, parimatele lugudele on välja pandud auhinnad. Raamat „Tallinna Lastekodu 20” ilmub oktoobris või novembris 2021 ning kõik, kes selle valmimisse oma panuse annavad, on oodatud esitlusele.

Lugusid oodatakse hiljemalt 15. juuni 2021 aadressile Meelis.kukk@tallinnalastekodu.ee või märksõnaga „Raamat Tallinna Lastekodu 20“ postiaadressile Vana-Pärnu mnt 9a, 11614 Tallinn. Loo võib kirjutada ka otse veebi aadressil: forms.gle/b9zEyhSGL4apGNiV8


Lisainfo:

Eesti keeles: Meelis Kukk, 56 909 770, meelis.kukk@tallinnalastekodu.ee
Vene keeles: Tatiana Mikhitaryan, 6776200, tatiana.mikhitaryan@tallinnalastekodu.ee

   

Uudise rubriigid: