15.02.2018

Tallinna linn toetab Eesti suurima oreli restaureerimist

Tallinna Linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart ja EELK Tallinna Toompea Kaarli koguduse vaimulik ja juhatuse liige Jaak Aus allkirjastasid täna sihtotstarbelise toetuse lepingu, mille kohaselt toetab Tallinna linn Kaarli kiriku oreli kapitaalremondi viimast etappi 50 000 euroga.

Tallinna Linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart märkis, et Tallinna Kaarli kirikus asuva Eesti suurima ja Euroopa väärtuslikemate orelite hulka kuuluv Walckeri oreli valmimine Eesti Vabariigi juubeliaastal on oodatud ja tähenduslik. „Orel valmis 1923. aastal noores Eesti Vabariigis ning sel oli tollal oma eesmärk: avaldada mõju kogu riigi muusikakultuurile ning sestap pidi instrument saama eriti suur, kõlavärvikas ja kunstiliselt parimal tasemel,“ ütles Kõlvart. „Seetõttu on oluline, et selline väärtuslik instrument saab taastatud oma parimasse seisu ning talle antakse tagasi tema väärikus just Eesti Vabariigi juubeliaastaks.“

„Kaarli kiriku Walckeri orel saavutab peatselt oma algse erakordse kõla. See rõõmustab nii koguduseliikmeid kui ka kogu linnarahvast,“ ütles EELK Tallinna Toompea Kaarli koguduse õpetaja Jaak Aus. „ Lisaks iganädalastele missadele ootame muusikasõpru nautima orelimuusikat kontsertidele ja muusikaõhtutele. Kogudusel on hea meel, et Tallinna Linnavalitsus peab oluliseks selle erilise oreli remonti ja aitab seeläbi seda unikaalset pilli ka järeltulevatele põlvkondadele säilitada,” lisas õpetaja Jaak Aus.

„Spetsialistide hinnangul võib Kaarli kiriku orel olla koguni maailma suurim täiesti pneumaatilise mängumehhanismiga orel omaealiste hulgas,“ võtab oreli ainulaadsuse kokku oreli restauraator Toomas Mäeväli. “Orel on oma valmistamisest alates säilinud algupärasena ja see seab oreli restaureerimisele selged piirid. Tööde käigus tuleb kõikide süsteemide toimimist kontrollida ning parandada sel määral, et tagada nende laitmatu töökord. Muudatusi oreli konstruktsioonis ei tehta.“

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Tallinna Toompea Kaarli Kogudus alustas Eesti suurima ja Euroopa väärtuslikemate ajalooliste orelite hulka kuuluva Walckeri oreli kapitaalremondiga 2016. aastal. Orel oli selleks ajaks juba pikka aega remontimata ja halvas seisus. Restaureerimise esimese etapi teostas kogudus oma jõududega ja selle maksumuseks kujunes 80 000 eurot. Seejärel pöördus kogudus Tallinna linna poole, et saada toetust suure töö edasiviimiseks. Möödunud aastal sai Tallinna linn oreli restaureerimise teist etappi toetada 50 000 euroga. Käesoleval aastal lõpetatakse oreli restaureerimine ning Tallinna linn toetab ka seekord kogudust 50 000 euroga.  Oreli restaureerimise kogumaksumuseks kujuneb koos koguduse enda panusega ligi 220 000 eurot. Töid teostab kohaliku orelimeistri firma Toomas Mäevali OÜ.

Walckeri orel ehitati 1923. aastal Ludwigsburgis Württembergis E. F. Walcker & Co vabrikus ja kannab oopuse numbrit 2011. Tänaseni on Tallinna Kaarli kiriku Walckeri orel suurim orel Eestis. Ettevõte valmistas orelid ka Tallinna Oleviste ja Niguliste kirikutesse, millest viimane hävis 1944. aasta märtsipommitamisel.

Kaarli kiriku oreli restaureerimise toetamine on osa suuremast Tallinna Kirikurenessansi programmist. Kirikurenessansi programm loodi juba 2002. aastal ajalooliste ja muinsusväärtuslike pühakodade restaureerimiseks. Programmi raames antakse kogudustele toetust kirikute ja nendes asuvate kultuuriväärtuste restaureerimiseks ja konserveerimiseks. 2000—2010 toetati kokku 22 erinevast konfessioonist kiriku restaureerimist 102 miljoni krooniga (ca 6,5 miljonit eurot), kuid seoses majanduskriisiga tuli programm 2011. aastal ajutiselt peatada. 2017. aastal toetati Nõmme Rahu kiriku interjööride taastamist ligi 200 000, Kaasani kiriku restaureerimist 50 000 ja Kaarli kiriku oreli taastamist 50 000 euroga. Väiksemaid toetusi said ka teised linna kirikud. 

Uudise rubriigid: