13.07.2018

Tallinna merepäevad asetavad fookusesse mereohutuse ja õnnetuste ennetamise

13. - 15. juulini toimuvatel Tallinna merepäevadel leiab mitmeid tegevusi, mis asetavad fookusesse mereohutuse ning õnnetuste ennetuse. Koostöös Päästeameti ning laste seas populaarse koeratüdruk Lottega õpetatakse lastele ja täiskasvanutele olulisi teadmisi sellest, kuidas vältida õnnetusi ja kuidas õnnetuse puhul käituda.

Ennetustegevuste tutvustus algab juba täna Lennusadamas, kus Lotte esitab üheskoos oma sõprade kärbes Jaagu ja mesilane Susumuga etenduse “Kahtlane haigus”. Kuna merelistes tegevustes on suur rõhk ennetusel, siis näitavad Lotte ja tema sõbrad koos päästeametnikega ka seda, kuidas hoiduda õnnetustest merel. Üheskoos räägitakse ja leitakse vastused nii elupäästvatele esmaabi kui ka veeohutusalastele küsimustele.

Lisaks Lennusadama lastealal toimuvale tutvustatakse samal alal päästetegevusi ka ennetustelgis, kus Päästeameti ennetusbüroo töötajad jagavad veeohutussoovitusi. Lisaks on seal ka elupäästva esmaabi punkt. Virtuaalreaalsusprillide abil tutvustatakse ohtlikke olukordi vees ning saab harjutada, kuidas ise päästerõngast visata. Greenscreen telgis saavad soovijad end ka pildile jäädvustada.

Haven Kakumäe jahisadamas toimub nii laupäeval kui ka pühapäeval merepäästeõppus. Õppuse stsenaariumi järgi toimub Tallinna lahel laevapõleng, kus satuvad ohtu laeval viibijad. Hädaolukorrast teavitatakse häirekeskust ning väljakutse peale saabub õnnetuspaika päästekomando ning algab pinnaltpääste operatsioon.

Põhja päästekeskuse ennetusbüroo juhataja Reili Kull märkis, et paljud õnnetused on ennetatavad. „Selleks, et merel oleks turvaline olla, on vaja täita kõiki ohutusnõudeid,“ sõnas Kull ning lisas, et merel juhtuvad õnnetused on palju keerulisemad, kuna abivajajateni jõudmine ei ole nii lihtne. „Kui merel aga siiski õnnetus juhtub, on oluline osata õigesti käituda ja abi kutsuda. Seda saabki ohutuspäevadel harjutada,“ tõdes Kull.

Merepäästeõppuse viib läbi Päästeamet. Päästeamet on siseministeeriumi haldusala valitsusasutus, mis kujundab ja hoiab Eestis turvalist elukeskkonda, ennetab ohte ning abistab inimesi õnnetuse korral kiirelt ja professionaalselt.

Tallinna merepäevad on Eesti suurim mere- ja perefestival. Kokku leiab sündmusi kolme päeva jooksul neljast sadamast: Vanasadam, Lennusadam, Haven Kakumäe jahisadam ja Noblessneri sadam. Festival toimub 13.–15. juulini.

Tallinna merepäevade programmi leiab: www.tallinnamerepaevad.ee