20.04.2016

Tallinna osaleb pealinnade kohtumisel Amsterdamis

20.-21. aprillil Amsterdamis toimuva Euroopa Komisjoni ja Euroopa Liidu pealinnade linnapeade kohtumise päevakorras on deklaratsioon Euroopa linnade tegevuskavast ning põgenikekriisist. Viiendat korda samas formaadis toimuval kohtumisel esindab ELi Komisjoni selle regionaal- ja linnapoliitika volinik Corina Cretu. Linnapeade kohtumine toimub enne linnapoliitika eest vastutavate ministrite mitteformaalset kogunemist 30. mail, kus on kavas ELi linnade tegevuskava ehk nn Amsterdami pakti heakskiitmine.

Pealinnade kohtumisel Tallinna esindava abilinnapea Taavi Aasa sõnul on linnad olnud läbi ajaloo Euroopa sotsiaalse, majandusliku ja kultuurilise kasvu mootoriks ning Hollandi eestvedamisel sündiv Euroopa Linnade tegevuskava on küll väike, kuid oluline samm Euroopa globaalse konkurentsivõime säilitamiseks. Eelkõige sõltub selle tegevuskava elluviimine Euroopa Liidu praeguse ülesehituse juures aga siiski liikmesriikide valitsustest.

Euroopa Linnade tegevuskava tosinast prioriteedist  Eesti pealinna jaoks kõige olulisemad liikuvuse ning taskukohase eluaseme teemad. „Ühistranspordiga, jalgrattaga ning jalgsi liikumise võimaluste arendamine on põhiline linlaste elukeskkonna ja tervise parandamise viis, mida tuleb liikuvuse planeerimisel arvestada nii linnade, liikmesriikide valitsuste kui ka Euroopa Liidu tasandil,“ ütles Aas, kelle sõnul on meie tasuta ühistransport eeskujuks Euroopa liikumisel taskukohaste piletihindade suunas.

Nii Tallinnas kui teistes Euroopa pealinnades valitseb kindlalt arusaam, et linnade arengu ja heaolu tagamiseks tuleb tagada inimestele ka taskukohane eluase. "Tallinna munitsipaalkorterite ehituse programm astub ühte jalga Euroopa pealinnade eluasemepoliitikaga, kuid erinevalt enamikust Euroopa riikidest ei panusta Eesti valitsus ikka veel taskukohase eluaseme rajamisse linnades," nentis Aas. Abilinnapea sõnul on nii Tallinnale kui teistele pealinnadele on muidugi ka oluline, et taskukohaste eluasemete rajamiseks oleks linnadel ligipääs Euroopa Liidu vahenditele ning et vaadataks ümber Euroopa Komisjoni praegune riigiabi käsitlus, mis piirab sotsiaalkorterite rajamise finantseerimist.

„Praegu eelkõige Lõuna-, Lääne ja Põhja-Euroopat pitsitava põgenikekriisi ning vägivaldsete islami- kui ka paremäärmuslaste esilekerkimise teemadel oleme esialgu õnneks rohkem kuulajate rollis. Samas on ka meile oluline Euroopas valitsev veendumus, et parim rohi äärmuste esilekerkimisele on tsentristlike jõudude tugevate positsioonide kindlustamine ühiskonnas ja poliitikas,“ ütles Aas.

Tallinna delegatsiooni kuuluvad Euroopa pealinnade ja Euroopa Komisjoni kohtumisel Linnakantselei välissuhete ja protokolli osakonna juhataja Heili Luik ning Tallinna esindaja Euroopa Liidus Allan Alaküla.