14.05.2015

Tallinna päev on täis huvitavaid ettevõtmisi

Reedel, 15. mail juba 14. korda peetava Tallinna päeva rahvarohkeimad üritused toimuvad Raekoja platsil, Vabaduse väljakul ning Politseipargis.

Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti juhataja Aini Härmi sõnulon linnapäeva sisuks väärtustada tallinlaste identiteeditunnet ning meenutada, et kuulume Euroopa kultuuri- ja kaubandusruumi juba 15. maist 1248, mil Tallinnas hakkas kehtima Lübecki linnaõigus. „Tallinna päev kõnetab linnakodanikke, meenutades ühtaegu sajanditepikkust rikast ajaloopärandit ning jutustades samas kaasaegse areneva linna lugu, mille väärtuste loojateks me täna ühiselt oleme,“ lisas Härm.

Päev avatakse kell 12.30 Raekoja platsil Kaitseliidu Tallinna maleva orkestri kontserdiga, millele järgneb linnavalitsuse tervitus ning rahvusvaheline korstnapühkijate rongkäik läbi vanalinna Vabaduse väljakule.

Edasi jätkuvad sündmused Vabaduse väljakul, kus kell 14.00 tervitab tallinlasi lõõtsapealinna Põlva vallavanem ning kuuleb ka lõõtsamuusikat. Tutvustatakse kaasaegse eesti kunsti aktsiooni „Kunsti peab saama!“, kus publikul on päeva jooksul võimalik jälgida teoste valmimist. Seejärel esineb Tallinna Kammerkoor.

Kell 14.30 jätkab programmi viiuliansambel Võlukeeled. Ansambel tegutseb Vanalinna Muusikakoolis 2012. aastast ning selles musitseerib 19 last vanuses 6-14 aastat. Võlukeeli juhendab Tereza Šmerling-Heinsaar, kontsertmeistriks on Maila Laidna.

Kell 15.00 tuleb lavale Trumm-It Percussive Society, mis sai alguse Euroopa kultuuripealinna 2011 noorteprogrammi ühe peamise ettevõtmisena ja on tänaseks andnud ligi sada kontserti erinevatel festivalidel ja kultuurisündmustel Eestis, Lätis ja Soomes. Noored mängivad väga erinevaid trumme, mis on keha ümber kinnitatud, ning löökpille samal ajal tantsides. Trumm-It projektis on aastate jooksul osalenud üle 100 noore vanuses 10–24 eluaastat. 

Kell 15.30 saab Vabaduse väljaku lava enda käsutusse rahvatantsuselts Pääsuke. Seltsi eesmärk on säilitada rahvatantsude olemuslikke liikumisskeeme. Esitatakse nii pärimuslikke kui ka uusloomingulisi, traditsioonilistele liikumistele tuginevaid tantse.

Kell 16.30 astub publiku ette noor lauljatar ja laulude kirjutaja Elisa Kolk, kes konkursil Eesti laul 2015 saavutas kolmanda koha.

Kell 17.15 pakub taas kuulajatele kaasakiskuvaid rütme Trumm-It Percussive Society, olles soojenduseks kell 18.00 algavale Tallinna päeva põhikontserdile, kus Tallinna Ülikooli Sümfooniaorkestri saatel esinevad Maria Listra, Koit Toome ja Reigo Tamm. Ülikooli sümfooniaorkester alustas tegevust alles 2013. aasta septembris, ent dirigent Martin Sildose käe alla on lühikese ajaga jõutud tasemeni, mis võimaldab esitada ka kõige nõudlikumat repertuaari.

Üheks Tallinna päeva keskseimaks sündmuseks kujuneb Politseiaia purskkaevude avamine kell 15.00, kus esineb linnarahvale ansambel Brassical. Toimub ka Tallinna heakorrakuu lõpetamine, kus jagatakse tunnustust tublimatele talgulistele ning ühistööd läbi viinud sädeinimestele. Kell 15.45 alustavad musitseerimist Triin Niitoja & John4. Kell 16.00 kogunevad noored tõukeratturid mõõduvõtmisele rambisõidus, samal ajal tutvustatavad koeraomanikud jalutusväljakul huvilistele oma neljajalgseid sõpru.

Tallinna päeva 2015. aasta tunnuslause on „Tublide inimeste linn“. Lausung viitab Tallinna juhtpositsioonile Eesti arengumootorina, samuti tallinlaste suutlikkusele enestega toime tulla ning soovile toetada teisi Eestimaa piirkondi.

Uudise rubriigid: