06.05.2015

Tallinna päev toob suure kevade

15. mail juba 14. korda tähistatav Tallinna päev pakub selgi aastal linlastele kirevat kultuuriprogrammi, rohke osavõtuga rahvaspordiüritusi ning harivaid ekskursioone ja loenguid.

Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti juhataja Aini Härmi sõnulrõhutab traditsiooniline Tallinna päev järjepidevust, millega pealinn kuulub Euroopa linnade perre ning väärtustab tallinlaste identiteeti, mis olenemata ajastust või riigikorrast on lähtunud vabaduse ja avatuse põhimõtetest.

„15. mail 1248. aastal saadud Lübecki linnaõigus viis Tallinna võrdsena Euroopa linnade hulka, andes võimaluse areneda rahvusvaheliselt tunnustatud kaubandus- ja kultuurikeskuseks,“ ütles Härm. „Seda staatust pole väärikas Hansalinn kunagi minetanud ja nii võime uhkusega väita, et Tallinn on alati olnud osa Euroopa püüdlustest, kultuurist ja meelsusest.“

Sellel aastal asub Tallinna päeva raskuskese Raekoja platsil, Vabaduse väljakul ning Politseiaias. Päeva pidulik avamine algab Raekoja platsil kell 12.30 Kaitseliidu Tallinna maleva orkestri kontserdiga, millele järgneb linnavalitsuse tervitus ning üheks vanalinna sümboliks saanud korstnapühkijate rongkäik.

Kell 13.45 alustab Vabaduse väljakul esinemist Kaitseliidu Tallinna maleva orkester. Järgnevate tundide jooksul võtavad esinemisjärje üle lõõtsapealinna Põlva pillimehed, Tallinna Kammerkoor, viiuliansambel Võlukeeled, Trumm-It ja rahvatantsuselts Pääsuke. Kell 16.30 astub publiku ette Eesti Laulus säranud noor lauljatar Elisa Kolk. Tallinna päeva keskne kontsert algab Vabaduse väljakul 18.00 ning seal esitavad parimaid palu ooperitest, operettidest ja muusikalidest Tallinna Ülikooli Sümfooniaorkester, dirigent Martin Sildose juhatusel ning solistid Koit Toome, Maria Listra ja Reigo Tamm.

Üheks Tallinna päeva peasündmuseks kujuneb Politseiaia purskkaevude avamine kell 15.00, mille käigus saab stardi ka pealinne koolide teatejooks. Muusikat teevad brassansambel Brassical ja Triin Niitoja & John4. Peetakse maha ka pingeline tõukerataste rambisõiduvõistlus ning tallinlaste neljajalgsete sõprade tutvustus koerte jalutusväljakul.

Linnapäeva ettevõtmisi jagub veel mitmesse paika vanalinnas. Oma programm on Euroopa ühe mitmekesisema ekspositsiooniga Tallinna Loomaaial. Linnapäeva tähistamisest ei jää kõrvale ka linnateater, linnamuuseum ja keskraamatukogu oma filiaalidega.

Aukodanike Kogu tähistab Tallinna päeva istungiga raekojas. Muuhulgas antakse vastsetele  aukodanikele, väärikatele ja tegusatele linlastele kätte linna vapi- ja teenetemärgid. See sündmus on eriti sümboolne, kuna Tallinna päeva 2015 tunnuslause on „Tublide inimeste linn“. Lausung viitab Tallinna juhtpositsioonile terve Eesti arengu määrajana, samuti tallinlaste oskusele enesega toime tulla ning soovile teisi Eestimaa piirkondi toetada.

 

Uudise rubriigid: