11.05.2022

Tallinna päeva talgutel luuakse linnaruumi rohkesti lilleilu

Tallinna päeva programmi teine päev, 14. mai on pühendatud linnaosadele, kes korraldavad sel puhul mitmeid haaravaid üritusi. Kevadele iseloomulikult on üheks tähtsündmuseks lillede istutamise talgud, mis toimuvad Kesklinna, Haabersti, Nõmme, Kristiine, Lasnamäe ja Põhja-Tallinna linnaosades.

„Nii nagu igal kevadel, toimub Tallinnas ka tänavu hulgaliselt talguid, kus iga linlane saab aidata kodupaika kaunimaks muuta. Istutustalgud on justkui jätkuks juba varasematel nädalavahetustel toimunud koristustalgutele – esmalt tegime linna puhtaks ja nüüd ehime teda lilledega. Tallinna päev ehk linna sünnipäev on selleks parim aeg,“ rääkis Lasnamäe linnaosa vanem Julianna Jurtšenko. „Hea meel on näha, et huvi kogukondade talgutel kaasa lüüa on aasta aastalt üha kasvanud. Suur tänu kõigile, kes selleks oma aega ja energiat panustavad.“

Istutustalgute avalöök antakse juba reedel, 13. mail Haabersti linnaosas, kus kell 10 algab linnaosavalitsuse eestvedamisel lillede istutamine lipuväljaku lillekastidesse Nurmenuku keskuse ees ja lillekastidesse Õismäe tee 26 kõrval. Kohalike elanike, spetsialistide ning laste abiga saab mulda 1800 võõrasema, mis hakkavad silmailu pakkuma eri paigus üle linnaosa.

Hoogu lisab 13. mail ka Kristiine linnaosa, kus kell 10–12 istutatakse lilli taimekonteineritesse ja mujale ning korrastatakse Seebi tänava hoove (Seebi tn 30a, Seebi tn 34 ja Seebi tn 36b). Õhtul kell 19–20 annab Seebi 34 hoovis kontserdi Jüri Homenja ning tegevust jätkub ka lastele.

Nõmmel toimub laupäeval, 14. mail kell 10–11 kogukonna ühine lillede istutame Nõmme Ema pargis (Jaama tänav) ja kell 11–12 Ilo pargis (Vabaduse pst 4). Parkidesse istutatakse helmikpööriseid, kukeharju, päevaliiliaid, pihlenelaid, kurerehasid ja hostasid. Kohapeal annab näpunäiteid spetsialist ning hilisem istutuskastide hooldus on tagatud kuni 31. oktoobrini. Talgutele paneb punkti Ott Leplandi ja Jaagup Kreemi kontsert Ravila pargis (Ravila tn 13) algusega kell 14.

Kell 11 algavad Kesklinna valitsuse korraldatud istutustalgud Tuvi pargis, kuhu on ühisele suurele põõsaste istutamisele oodatud ka kohalikud elanikud ja Saksa saatkonna töötajad. Õhtul kell 18 annavad Musumäel tasuta jazzkontserdi Marianne Leibur ja Raivo Tafenau Band.

Kristiine linnaosas korrastatakse 14. mail kell 12–14 Krameri kogukonnaaeda (Keemia 41) ja Sõstra tn 1a hoovi ning istutatakse üheskoos taimekonteineritesse lilli. Talgutel saab kuulata loengut, kuidas ja milliseid taimi rõdul kasvatada, osaleda ekskursioonidel Krameri kogukonnaaeda jne. Lastele korraldatakse töötube ja muid tegevusi. Talgutele paneb punkti ansambel Regatt, kes esineb kell 17–18.30 esineb Sõstra 1a hoovis.

Lasnamäel istutustalgud toimuvad algusega kell 12 Tondiloo pargis (Kivila spordiväljaku ja mänguväljaku vahel). Istutatakse üle 100 roosiistiku ja korjatakse ära ka pargis olev praht.

Põhja-Tallinna valitsus suunab oma jõud Sepa tänava elurajooni Koplis, kus haljastatakse Sepa ringtee, mille keskele tuleb pilgupüüdjaks kaunite kukeharjade ja vastupidavate naistenõgestega ümbritsetud ilupuu.

Kuid lilli ei istutata Tallinnas üksnes linna sünnipäeval. Juba aprillis hoolitses Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet selle eest, et mulda jõuaks ligi 37 000 lilletaime, peamiselt võõrasemasid ja sarvkannikesi. Püsilillepeenardel (kokku 11 200 m2) ja murus on õide puhkenud üle 150 000 eelmisel aastal istutatud sibullille.

Kogu Tallinna päeva programmi 2022 leiab aadressilt tallinn.ee/est/tallinnapaev

Pildil: kevadine võõrasemapeenar Endla tänaval (foto: Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet)