11.05.2020

Tallinna päeva üritused algavad juba kolmapäeval

Tänavune Tallinna päev 15. mail tuleb mitmel moel teisiti – erinevalt varasematest aastatest alustatakse programmiga juba 13. mail ning esmakordselt saab mitmekesisele kavale kaasa elada e-kanalite vahendusel.

„Kolme päeva jooksul toimub üle 55 ürituse ning programm on tõesti mitmekesine – see hõlmab keskkonna- ja kultuuripäeva, e-etteütlust ning palju muud,“ rääkis abilinnapea Vadim Belobrovtsev. „Huvipakkuvaid sündmusi jagub mitte üksnes tallinlastele, vaid kõigile lähemal ja kaugemal elavatele eestimaalastele. Rääkimata sellest, et e-päev pakub ideaalse võimaluse osaleda Tallinna päeva sündmustel kasvõi Austraaliast või Ameerikast. Avastamisrõõmu tänapäeva ja mineviku kodulinnast leiavad nii suured kui ka väikesed.“

Tallinna päeva üritused saavad alguse kolmapäeval, 13. mail keskkonnapäevaga. Kodust lahkumata saab kuulata ja vaadata, kuidas elavad loomaaia elanikud ja millised eksootilised subtroopilised taimed kasvavad botaanikaaia kasvuhoones. Virtuaalne jalutuskäik viib ühte Tallinna vanimasse parki, Hirveparki ning uuritakse Aegna saare, Eesti suurima tiheasustusega kivikülvi saladusi.

Neljapäev, 14. mai on kultuuripäev, mis viib huvilised Linnaarhiivi varakambritesse, külastatakse ka kõiki Tallinna Linnamuuseumi filiaale ning räägitakse värvikaid lugusid linna ajaloost. Koostöös Tallinna Linnateatri näitlejate ja kirjanik Jan Kausiga esitletakse menuka teose „Tallinna kaart“ audioraamatu esmaversiooni ning õhtul toovad Linnateatri näitlejad lavale kontsert-etendusese. Päevale pannakse punkt Kultuurikatlas, kust jõuab kodudesse enam kui kahetunnine interaktiivne otseülekanne, milles astuvad üles mustkunstnikud Charlekas ja Kubo, stand-up koomik Kait Kall ning Rita Ray koos bändiga.

Tallinna e-päeval reedel, 15. mail on kavas üritused igas eas huvilistele. Päeva avab tavapäraselt Tallina linnapea, kuid sedapuhku e-kanalite vahendusel. Lapsi rõõmustavad oma teatrimaja lavalt uute lustlike lugudega Piip ja Tuut. Noortele avatakse virtuaalne maailmakohvik, kus kaasatakse noori nende jaoks olulistel teemadel kaasa mõtlema, arutama ja üheskoos lahendusi välja mõtlema. Maailmakohvikus kokku pandud ettepanekud edastatakse Tallinna linnajuhtidele. Üle aastate taaselustatakse Tallinna päeva fotojaht, kus professionaalsed fotograafid jäädvustavad ühe ööpäeva jooksul pealinna ilmet ja olekut tulevastele põlvedele. Pildid talletatakse fotoraamatusse „Päev Tallinnas“ ning avaldatakse ka virtuaalnäitusel Delfi portaalis.

15. mai keskpäeval aga kirjutatakse traditsioonilist Tallinna päeva etteütlust, mis sai alguse toonase abilinnapea ja praeguse linnapea Mihhail Kõlvarti algatusel 2013. aastal. Sedapuhku on huvilised üle Eesti ja kaugemalt oodatud end proovile panema e-etteütlusel. Etteütluse teksti loeb ette armastatud näitleja Märt Avandi. Tallinna TV teeb üritusest otseülekande Tallinna Facebook’i lehelYoutube'is ja etteütluse veebilehel

Tallinna päeva peetakse 2002. aastast. Sellega tähistatakse linnale Lübecki linnaõiguse andmist 1248. aastal, millega pääses Tallinn ka Euroopa linnade liitu. Tallinna päeva tähistamise eesmärk on väärtustada kodulinna ajalugu ja tallinlaseks olemist ning ühtlasi tutvustada linna ajalugu ja tänapäeva.  

Tänavuse Tallinna e-päeva rikkaliku programmi leiab päevade kaupa veebilehelt tallinn.ee/tallinnapaev.

Uudise rubriigid: