25.01.2018

Tallinna raekojas saab peagi näha Eesti kunsti pärleid Enn Kunila kogust

Eesti Vabariigi juubeliaastal näeb Tallinna raekojas Eesti kunsti kuldaja maale Enn Kunila kunstikogust.

Tallinna raekojas 15. veebruaril avataval näitusel „Rõõm linna südames“ on eksponeeritud maalid, mis on valminud aastatel 1910-1945 ehk nn Eesti kunsti kuldajal. Tööd pärinevad Eesti kunsti värvide suurmeistritelt: Konrad Mägi, Ants Laikmaa, Nikolai Triik, Paul Burman, Ado Vabbe, Herbert Lukk, Villem Ormisson, Endel Kõks, Elmar Kits ja teised.

Kõik eksponeeritavad maalid käsitlevad väga erinevate nurkade alt autorite ühist elutaju: tunnet, et elu on elamist väärt. Eesti vanemas maalikunstis ilmneb õnnetunne tavaliselt loodusmotiivides. Autorite tihe kokkukuuluvustunne loodusega peegeldub nende maalides, kus loodusest leitakse ilu, rõõmu, lepitust, lohutust. Värvirohkete loodusmotiivide kõrval on näitusel eksponeeritud ka mitmed portreed; ei puudu ka linnamotiivid, mille keskmes on Paul Burmani Tallinna Raekoja platsist valminud teos.

Maalid pärinevad enamikus Eesti esimesest iseseisvusperioodist, moodustades nõnda mõttelise sideme tänapäevaga. Tallinna raekojas toimuv näitus toob ajaloolisse interjööri uue ja juubeliaastale kohase kihistuse – Eesti iseseisvumise aegse kunsti, pannes Eesti kunstiklassika raekoja hoonega ühte kõlama.

Eesti kunsti nn kuldaja näitusega Tallinna raekojas tähistatakse Eesti Vabariigi 100. aastapäeva ning 100 aasta möödumist Tallinna saamisest Eesti Vabariigi pealinnaks.

Näituse kuraator on kunstiajaloolane Eero Epner, kujundaja kunstnik Tõnis Saadoja. Näituse graafilised materjalid on kujundanud Tiit Jürna. Näituse tarvis valmib ka ülevaatlik eesti- ja ingliskeelne kataloog.

Väljapanek kestab 1. maini ning on avatud teisipäevast pühapäevani kella kell 11-19, esmaspäeviti on näitus suletud. Riigipühadel 24. veebruaril, 30. märtsil, 1. aprillil ja 1. mail on näitus avatud kella 12-18.

Piletimüük lõpeb pool tundi enne näituse sulgemist. Täispilet maksab 5 €, perepilet 10 € (2 täiskasvanut alla 18-aastaste lastega), sooduspilet 3 € (õpilased, üliõpilased, pensionärid) ning õpilase rühmapilet 2 €/in (10-25 last rühmas). Giiditasu giidiga ekskursiooni korraldamisel 40 € (lisandub piletihinnale), soodushind 20 € (kuni 18- aastased õpilased ja pensionärid).

Lisainfot näitusel toimuva haridus- ja publikuprogrammi kohta saab alates 1. veebruarist lehelt raekoda.tallinn.ee