18.04.2018

Tallinna teeneka kultuuritegelase preemia pälvivad Aino Pervik ja Lydia Rahula

Tallinna Linnavalitsus otsustas tänavu anda erandkorras välja kaks Tallinna teeneka kultuuritegelase preemiat, mille pälvivad kirjanik Aino Pervik ja dirigent Lydia Rahula.

Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev märkis, et tänavu tehti ettepanek anda ühe preemia asemel välja erandkorras kaks preemiat. „Tallinna teeneka kultuuritegelase preemia eesmärk on tunnustada tallinlastest teenekate kultuuritegelaste loomingulist tegevust. Preemia antakse pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest kunsti, teatri, filmi, tantsu, muusika, arhitektuuri või kirjanduse alal ning preemiaga soovime tunnustada loovisiku panust Tallinna kultuuriellu,“ selgitas Belobrovtsev. „Kirjanik Aino Pervik ei vaja pikemat tutvustamist, sest ainuüksi tema laste- ja noorsookirjanduse klassikaks saanud teoste najal on üles kasvanud mitmed põlvkonnad ja ei ole kahtlustki, et ka tulevased põlved täidavad ja rikastavad oma vaimu Aino Perviku loomingust. Koorijuhi ja muusikapedagoogi Lydia Rahula käe all on aga sirgunud mitmed tuntud muusikud ning poistekoori liigi säilitamine on tema  missioonitöö. Lydia Rahula asutatud Tallinna Poistekoor peab tänavu oma 30. sünnipäeva, selle aja jooksul on koor saavutanud laialdast tuntust ja tunnustust nii kodumaal kui ka rahvusvaheliselt.“

Kirjanik, luuletaja ja tõlkija Aino Pervik on kinkinud erinevatele põlvkondadele unustamatuid hetki Arabella, Härra Q, Kunksmoori ja Kapten Trummi, Kaari ning Paula, Sinivandi, Hädaoru kuninga, Klabautermanni ja teiste värvikate raamatutegelaste seltsis. Aino Pervik on kümnete lasteraamatute kõrval kirjutanud ka novelle, romaane ja luulekogusid ning tema tõlkijatöö on toonud eestlastele lähemale ungari kirjanduse. Aino Pervik on pälvinud mitmeid kirjanduspreemiaid ja tunnustusi, sh Eesti Kirjanike Liidu ja Eesti Kultuurkapitali aastapreemiad, Valgetähe V klassi teenetemärgi ning käesoleval aastal Eesti Vabariigi kultuuripreemia (elutööpreemia).

Lydia Rahula on tunnustatud koorijuht ja armastatud muusikapedagoog, kelle panus koorimuusika arendamisse ning säilitamisse just poistekooride liigis on märkimisväärselt suur. Olles Tallinna 21. keskkooli muusikaõpetaja asutas Lydia Rahula 1988. aastal Tallinna Poistekoori, mille kunstiline juht ja peadirigent on ta tänaseni. 2003. aastal asutas Lydia Rahula Eesti Lastekoori. Ühtlasi on Lydia Rahula juhatanud koore kokku 19 laulupeol.

Lydia Rahula on pälvinud Tallinna teenetemärgi ja Valgetähe V klassi teenetemärgi (1998), ÜRO Lastefondi UNICEF Eesti Rahvuskomitee Sinilinnu aastapreemia (2012) ning saanud aasta õpetajaks (2014).

Tallinna teeneka kultuuritegelase preemia suurus on 4430 eurot. Preemiad ja sellega kaasnevad tunnistused antakse Aino Pervikule ja Lydia Rahulale üle Tallinna linna päeval, 15. mail. 

Uudise rubriigid: