13.10.2020

Tallinna vanausuliste palvela Kristiine linnaosas tähistab 90. aastapäeva

Kolmapäeval, 14. oktoobril algusega kell 12.00 toimub Kristiine linnaosas, aadressil Kibuvitsa tänav 6, pidulik Tallinna vanausuliste ajaloolise palvemaja 90. aastapäeva tähistamine. Kell 9.00 algab jumalateenistus ning keskpäeval tehakse ristkäik ümber palvelat.

Kibuvitsa palvela hoone on tervikuna tunnistatud kultuurimälestiseks, mille hulka kuuluvad hinnaliste vallasmälestistena lühter ja ehisdekooriga ikonostaas. Palvela lasi ehitada luteriusku Ado Mäeberg oma vanausulisest abikaasa Stefanida viimset tahet täites ning annetas kogudusele selleks 1930. aastal kinnistu Kristiine linnaosas. Palvela ja sellesse ikonostaasi projekteeris 1931.a Tallinna arhitekt Nikolai Thamm noorem. Ikonostaasi programmi koostas Pjotr Baranin, kes pani paika, kuidas sinna asetada koguduse liikmete annetatud ikoonid.

Aastatel 2009 - 2018 läbis ajalooline hoone Tallinna linna abiga mitu restaureerimist. Tallinna Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakonna tellimusel restaureeriti palvelaruum, väljast hoone sokkel ning rajati krundile vihmavee ärajuhtimise süsteem. 2017. - 2018.a jätkati palvela siseruumide restaureerimist ning konserveeriti ikonostaas ja ikoone.

Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe rõhutas, et tegemist on unikaalse objektiga kogu Tallinnas ja Põhja-Eestis. „Paljud on kindlasti kuulnud, et vanausulised elavad meil Eestis põhiliselt Peipsi järve ääres ja seda juba mitmeid sajandeid. Aga seda, et Tallinnas on samuti vanausuliste kogudus ja neil on oma palvela, teavad vaid vähesed. Kristiine linnaosal on väga hea meel, et ajalooline palvemaja on taastatud ja rikastab Lille asumi tänavapilti oma omanäolise arhitektuuriga,“ ütles Riibe.

Kibuvitsa palvela.JPG

Uudise rubriigid: