14.09.2021

Volikogu valimiseks kontrolli oma elukoha andmeid rahvastikuregistris

Kätte on jõudnud viimane aeg korrastada oma elukohaandmed rahvastikuregistris, et osaleda kohaliku volikogu valimistel oma kodukohas.

Oma elukohaandmeid saab kontrollida ja uuest elukohast teatada veebilehel https://www.rahvastikuregister.ee/ ID-kaardiga sisse logides. Vajadusel saab elukohaandmete korrastamiseks pöörduda lähima linnaosa valitsuse või Tallinna Perekonnaseisuameti poole.

Valijate nimekirjad koostatakse rahvastikuregistri andmete alusel 17. septembri seisuga. Et elukohaandmete korrastamine ei jääks viimasele minutile, siis soovitame kõigil valijatel, kelle elukoht vajab rahvastikuregistris muutmist, teha andmed korda veidi varem enne seaduses sätestatud päeva ning korrastada andmed hiljemalt selle nädala neljapäevaks, 16. septembriks 2021.

„Inimesed, kes elavad Tallinnas, kuid ei ole siia ametlikult registreeritud, peaksid linnavolikogu valimisel osalemiseks oma elukohaandmeid rahvastikuregistris uuendama. Viimastel aastatel on palju inimesi elukohta vahetanud. Linna tuleviku suunamisel võiks osaleda võimalikult suur osa elanikest,“ ütles Tallinna valimiskomisjoni esimees, linnasekretär Priit Lello. „Samuti võiksid rahvastikuregistris oma elukoha andmeid uuendada inimesed, kes on asunud elama ühest linnaosast teise ja soovivad valimistel osaleda oma kodulinnaosas. Elukohaandmete korrastamine on oluline ka seepärast, et valija on seotud selle valimisringkonna ehk linnaosaga, kus on tema registreeritud elukoht.“

Möödunud aastal asus Eesti teistest linnadest ja valdadest Tallinna elama 8891 inimest ja Tallinnast asus mujale Eestisse elama 9842 inimest. Teistest riikidest asus Tallinna elama 7416 inimest ja Tallinnast lahkus teistesse riikidesse 5396 inimest.

Iga valija saab Tallinnas hääle anda ainult oma linnaosas üles seatud kandidaadile. Tallinn jaguneb kaheksaks valimisringkonnaks, mis kattuvad linnaosadega, igas ringkonnas on eraldi kandidaatide nimekiri. Kokku pürgib Tallinna linnavolikogusse 1183 kandidaati, neist Haaberstis 148, Kesklinnas 182, Kristiines 114, Lasnamäel 194, Mustamäel 166, Nõmmel 131, Pirital 98 ja Põhja-Tallinnas 150.

Seekordsetel valimistel saab valimisnädala reedest pühapäevani ehk 15. oktoobrist 17. oktoobrini anda oma hääle vabalt valitud valimisjaoskonnas oma linnaosa piires. Valija ei ole enam seotud konkreetse valimisjaoskonnaga, vaid võib oma hääle anda näiteks oma kodulinnaosa kaubanduskeskuses.

Valimisõigus kohaliku volikogu valimisel on lisaks Eesti kodanikele ka teiste Euroopa Liidu riikide kodanikel ja välismaalastel, kellel on pikaajalise elaniku elamisluba või alaline elamisõigus. Kuna Suurbritannia on Euroopa Liidust lahkunud, siis ka Suurbritannia kodanikud saavad 2021. aastal hääletada ainult siis, kui neil on pikaajalise elaniku elamisluba.

Kohalikku volikogu saavad valida vähemalt 16-aastased valijad. Esimest korda said 16-aastased ja vanemad osaleda 2017. aasta kohalikel valimistel. 

Uudise rubriigid: