26.08.2021

Avatakse ainulaadne rohe- ja puhkeala - Tondiraba park

Pühapäeval, 29. augustil kell 12 avatakse Tallinnas Tondiraba park – 29 hektaril laiuv ainulaadne rohe- ja puhkeala, kus on ruumi nii inimesele kui ka loodusele.

„Tondiraba park on ainulaadne nii mõõtmete kui ka aktiivse vaba aja veetmise võimaluste poolest ja seda mitte ainult ühe linnaosa, vaid kogu linna kontekstis. Kuid mis veel olulisem – see park ei ole mõeldud üksnes inimestele, sama tähtis koht on seal loodusel. Park on rajatud nii, et säiliks elurikkus ja pargi püsielanikud – loomad, linnud ja ka taimed – ei jääks ilma oma kodust. Ka see teeb Tondiraba pargi eriliseks,“ rääkis linnapea Mihhail Kõlvart. „Märkimist väärib veel, et Tondiraba park valmis just ajaks, mil Tallinn pürgib taas Euroopa Rohelise Pealinna tiitlile, olles jõudnud juba 2023. aasta finaali.“

Linna üks suurematest parkidest rajati Lasnamäel kunagi asunud samanimelise raba kohale. Park on osaks Lasnamäe nn rohelisest koridorist, mida kavandati juba linnaosa loomise ajal. Tondiraba pargi rajamisel säilitati maa-ala looduslik osa, mida on enam kui 85% pargi territooriumist. Alles jäid mets ja väikesed veekogud, samuti loomastik ja taimestik. Juurde istutati 32 liiki puid ja põõsaid. Pargis olev ehitusprügi, mis oli seal enne ehitustööde alustamist ja on osaks pargi ajaloost, jääb samuti alles, sest sellest on ajapikku kujunenud elukeskkond sisalikele.

Pargi idapoolsesse ossa ehitati kolm silda, millest igaüks võimaldab vaadelda loomi ja taimi nende loomulikus keskkonnas. Üheks huvitavaks vaatlusobjektiks on tiigis elutsevad vesilikud, kelle elupaiga säilitamise nimel paigaldati sild suurelt osalt hoopis veekogu kõrvale.

Rajati kümnete tuhandete ruutmeetrite kaupa erinevaid niidulappe ja niidualasid, kuhu on külvatud ligi 50 liiki aasataimi. Niidutaimede seemned on kasvatatud ja korjatud Eesti loodusest, sest nii on need siinsete oludega kõige paremini kohanenud. Pargi avamisel on niiduala alles kasvamisjärgus, mistõttu tuleb esialgu hoiduda sinna peale astumisest, et noored taimed saaksid kosuda.

Aktiivse ajaveetmise alad rajati ümber kasvava metsa nii, et need ei rikuks pargis elavate liikide mitmekesisust. Tondiraba parki kerkis Baltikumi suurim, üle 5,7 hektari suurune spordi- ja mänguväljak. Jooksu- ja metsaradu ning jalgteid on kokku 10 kilomeetrit, lisaks veel 2,5 kilomeetrit ainult jalgrattaga sõitmiseks mõeldud radu. Külastajaid ootavad ees ka koerapargid, võrkkiiged, grillimiskohad ja jalgratta teeninduspunkt.

Tondiraba pargi avamisel tutvustab uue skatepargi võimalusi Mikael Parman alias Keerdtrepp (kl 12). Pumptrack’i panevad proovile BMX-ratturid William Kass ja Talis Viirpalu (kl 12). Praktilise trenažööride kasutamisõpetuse nii eesti kui vene keeles viib läbi tuntud kulturist Ott Kiivikas (kl 14). Korvpalliplatsil mängib Kesklinn/GAG korvpalliklubi (kl 12.30). 

Tondiraba pargi tööde tellija oli Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet. Tondiraba pargi peaprojekteerija oli Roadplan OÜ, projektijuht Edgar Berman, maastikuarhitektuurse osa autorid on Heiki Kalberg, Tanel Breede ja Merle Karro Kalberg (AB Artes Terrae OÜ). Ehitustööd teostas Tallinna Teede AS. Tööde lepinguline maksumus oli ca 6,7 miljonit eurot. 

Pildil: looduslik veesilm Tondiraba pargis (foto Albert Truuväärt)

     

Uudise rubriigid: