29.08.2021

Baltimaade suurim ja kaasaegseim park Tondirabas on rahvale avatud

29. augustil avati Tallinnas ainulaadne rohe- ja puhkeala – 29 hektaril laiuv Tondiraba park.

„Tondiraba park on täiesti unikaalne, selle põhjalikult läbi mõeldud kontseptsioonis on leitud parim tasakaal looduse ilu nautimise ning vaba aja veetmise vahel,“ märkis linnapea Mihhail Kõlvart. „Pealinna suurimal puhkealal leiab endale tegevust igaüks, olenemata vanusest. Erinevad mängu- ja spordiväljakud, rajad jalutamiseks, teed jalgrattaga sõitmiseks, spetsiaalsed väljakud koertele, looduse ilu... Seda kõike sõnadesse panna polegi võimalik, tuleb ise kohale tulla – kohtumiseni Tondiraba pargis!“

Linna üks suurematest parkidest rajati Lasnamäel kunagi asunud samanimelise raba kohale. Park on osaks Lasnamäe nn rohelisest koridorist, mida kavandati juba linnaosa loomise ajal. Tondiraba pargi rajamisel säilitati maa-ala looduslik osa, mida on enam kui 85% pargi territooriumist. Alles jäid mets ja väikesed veekogud, samuti loomastik ja taimestik. Juurde istutati 32 liiki puid ja põõsaid. Pargis olev ehitusprügi, mis oli seal enne ehitustööde alustamist ja on osaks pargi ajaloost, jääb samuti alles, sest sellest on ajapikku kujunenud elukeskkond sisalikele.

Pargi idapoolsesse ossa ehitati kolm silda, millest igaüks võimaldab vaadelda loomi ja taimi nende loomulikus keskkonnas. Üheks huvitavaks vaatlusobjektiks on tiigis elutsevad vesilikud, kelle elupaiga säilitamise nimel paigaldati sild suurelt osalt hoopis veekogu kõrvale.

Rajati kümnete tuhandete ruutmeetrite kaupa erinevaid niidulappe ja niidualasid, kuhu on külvatud ligi 50 liiki aasataimi. Niidutaimede seemned on kasvatatud ja korjatud Eesti loodusest, sest nii on need siinsete oludega kõige paremini kohanenud. Pargi avamisel on niiduala alles kasvamisjärgus, mistõttu tuleb esialgu hoiduda sinna peale astumisest, et noored taimed saaksid kosuda.

Aktiivse ajaveetmise alad rajati ümber kasvava metsa nii, et need ei rikuks pargis elavate liikide mitmekesisust. Tondiraba parki kerkis Baltikumi suurim, üle 5,7 hektari suurune spordi- ja mänguväljak. Jooksu- ja metsaradu ning jalgteid on kokku 10 kilomeetrit, lisaks veel 2,5 kilomeetrit ainult jalgrattaga sõitmiseks mõeldud radu. Külastajaid ootavad ees ka koerapargid, võrkkiiged, grillimiskohad ja jalgratta teeninduspunkt.

Tondiraba pargi avamisel tutvustasid uue skatepargi võimalusi Mikael Parman alias Keerdtrepp. Pumptrack’i panid proovile BMX-ratturid William Kass ja Talis Viirpalu. Praktilise trenažööride kasutamisõpetuse nii eesti kui vene keeles viisb läbi tuntud kulturist Ott Kiivikas. Korvpalliplatsil mängis Kesklinn/GAG korvpalliklubi.

Tondiraba pargi tööde tellija oli Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet. Tondiraba pargi peaprojekteerija oli Roadplan OÜ, projektijuht Edgar Berman, maastikuarhitektuurse osa autorid Heiki Kalberg, Tanel Breede ja Merle Karro Kalberg (AB Artes Terrae OÜ). Ehitustööd teostas Tallinna Teede AS. Tööde lepinguline maksumus oli ligikaudu 6,7 miljonit eurot.

Tondiraba park valmis ajaks, mil Tallinn pürgib taas Euroopa Rohelise Pealinna tiitlile, olles jõudnud juba 2023. aasta finaali.

Tondiraba pargi avamine_keskel linnapea ja Tallinna Teede juhatuse esimees_foto Aleksandr Guzhov

Tondiraba pargi avamine_sild vesilike tiigi kohal_foto Aleksandr GuzhovTondiraba pargi mängulinnak_foto Aleksandr Guzhov.jpgTondiraba pargi avamine_seiklusrada_foto Aleksandr Guzhov

Tondiraba pargi mänguväljaku element_foto Aleksandr Guzhov.jpg

Tondiraba pargi avamine_skatepark_foto Aleksandr Guzhov

Tondiraba pargi avamine_vasakult-Jüri Läll ja Mihhail Kõlvart puud istutamas_foto Aleksandr Guzhov.jpg

Tondiraba pargi avamine_3 foto Aleksandr Guzhov.jpg   

Tondiraba pargi avamine_Merle Karro Karlberg_foto Aleksandr Guzhov

Rohkem pilte leiab SIIT    

Vaata lisa: Tallinna Panoraam

 Intervjuu maastikuarhitekt Merle Karro-Kalbergiga (AB Artes Terrae OÜ):

Intervjuu Kadrioru Pargi direktori Ain Järvega: