10.06.2017

Tallinnas peeti suurt Soome pidu

Laupäeval, 10. juunil oli Tallinnas suur Soome päev. Õhtul toimus Vabaduse väljakul Soome 100 kontsert. Tasuta kolmetunnisel kontserdil astusid üles tuntud Soome ja Eesti muusikud, kontserdi avasõnad ütlesid kell 18 Eesti ja Soome presidendid Kersti Kaljulaid ja Sauli Niinistö.

Lisaks presidentidele osalesid kontserdil ka Soome ja Eesti peaministrid Juha Sipilä ja Jüri Ratas, kes suure juubelikontserdi oma tervitustega lõpetasid.

Lavale astusid Tõnis Mägi, Chalice, Iiris, Mari Kalkun, Lenna, Jaan Pehk, Jüri Pootsmann, Stig Rästa ja Villu Tamme Eestist ning Saara Aalto, Petri Laaksonen, Vesa-Matti Loiri, Paleface, Ronya, Scandinavian Music Group, Tuomo ja Ailu Valle Soomest. Kõik kontserdi tippartistid esitasid versioone üksteise lauludest ning laulavad ka koos. Õhtut juhtisid armastatud näitlejad ja koomikud Jan Uuspõld ja Sanna Stellan. Kontserdist tegid otseülekande nii ETV kui ka Soome Yle Areena.

Kontserdi lõpetuseks laulsid peaministrid, kõik esinejad ja rahvas meie ühist hümni soome, rootsi ja eesti keeles.

Tallinna linna poolse kingitusena oli Soome juubeliaasta puhul 9.-10. juunil kõigil soomlastel võimalik linna ühistransporti tasuta kasutada. Tallinna ühtse piletisüsteemi ühistranspordi liinidel tasuta sõidu õigust tõendavaks tunnuseks oli Soome Vabariigi poolt väljastatud pildiga isikutunnistus.

Lisaks kontserdile avati täna Maarjamäe lossi tallihoones näitus“100 Soome asja”, mis räägib Soomest ja soomlaseks olemisest argiste, uuenduslike ja humoorikate asjade kaudu. Telliskivi loomelinnakus 10.-11. juunini toimuval Tallinna Tänavatoidufestivalil tutvustatakse Soome toitu ning Soome artistid astuvad üles ka Tadaa! Festivalil.

Täna esinesid Jaani kirikus noorte Eesti ja Soome kammeransamblid, sellele eelnes 14 palvemeditatsioon „Hümn sinisele taevale“. Nii siin- kui sealpool lahte peeti aga riikide juubeliaasta puhul maha 100 Eesti-Soome jalgpallimatši.

Kino Sõprus korraldas Linnahalli merepoolsel küljel ööl vastu laupäeva välikino seansi. Soome Instituudi ja Kino Sõprus koostöös näidati Soome 100 ürituste raames kultusrežissöör Aki Kaurismäki uusimat filmi “Teispool lootust”, mis on tugevalt seotud mere teemaga ja kuulub Kaurismäki mereteemalisse triloogiasse. Tegemist on esilinastuse järgse kaaslinastusega, kohal viibisid Soome näitlejad.