12.10.2016

Tallinnas toimub rahvusvaheline muinsuskaitsekonverents

Tallinnas Niguliste muuseumis toimub 12.-13. oktoobril rahvusvaheline konverents „Muinsuskaitse seadused omas ajas. Õiguse ja väärtuse vahekord“.

Tänavu on kahe olulise muinsuskaitselise regulatsiooni kehtestamise juubeliaasta. 350 aastat tagasi, 1666. aastal kinnitas Rootsi kuningas Karl XI muinsuskaitse seaduse ja 50 aastat tagasi, 1966. aastal kehtestati Tallinna vanalinna kaitsetsoon.

Rootsi kuninga seaduse rakendamisest Eestis on vähe teada, küll aga on see alus muinsuskaitse korraldusele Põhjamaades. Tallinna vanalinna muinsuskaitseala on aga käega katsutav tähis Eesti muinsuskaitse korralduses ja väärtushinnangute kujunemises.

Tallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ütles konverentsi avades, et Tallinna vanalinna nimetamine 1997. aastal UNESCO maailmapärandi nimistusse on kahtlemata suur au, kuid samas ka kohustus tagada ajaloolise keskuse säilimine. „See  hõlmab enam vanalinna ajalooliste ehitiste uuringuid ning ka ajalooteadmisi. Kogemustest õppimine aitab meil praktikas tekitada paremaid plaane ja luua paremat seadusandlikku süsteemi, et tulla toime väljakutsetega täna ja homme,“ sõnas Aas.

Konverentsil osalevad muinsuskaitsespetsialistid kogu maailmast, lisaks Euroopa riikidele on esindatud ka Jaapan, Singapur, USA ja Argentina.

Kaaluka osalejaskonnaga ingliskeelse konverentsi korraldavad ICOMOS Eesti ja rahvusvaheline muinsuskaitse seadusandluse, administreerimise ja rahastamise teaduskomitee ICLAFI koos Põhja- ja Baltimaade ICOMIOS-idega. ICOMOS on 1965. aastal loodud rahvusvaheline muinsuskaitse eksperte ühendav organisatsioon.

Konverentsi korraldamist toetavad Tallinna Linnaplaneerimise Amet, Muinsuskaitseamet, Kultuuriministeerium, Põhjamaade Ministrite Nõukogu ja Eesti Kunstiakadeemia.