06.06.2019

Täna tähistati 30 aasta möödumist läbimurdelise tähtsusega valimistest Poolas

Poola saatkond korraldas täna Vabaduse väljakul Jaani kiriku juures asuval haljasalal Solidaarsuse kivi juures mälestusürituse, millega märgiti 30 aasta möödumist läbimurdelise tähtsusega esimeste pool-vabade valmiste toimumisest Poolas.

Mälestusüritusel osalesid Poola suursaadik Grzegorz Kozłowski ja Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. Poolas tähistatakse seda aastapäeva mitmete rahvusvaheliste konverentside ja mälestusüritustega.

„Poola rahva ajalugu on olnud dramaatiline, kuid see draama on lahenenud positiivselt. 30 aasta eest olid nii Poola kui Eesti rahval keerukad ajad. Kuid mõlemad rahvad on mõistnud, mida nad soovivad saavutada ja edasine lugu on kulgenud edukalt. Poola on meie hea partner ja majanduslikult eeskuju vääriv riik. Soovin Poola rahvale vabadust, rahu ja edu eelseisvateks aastateks,“ ütles linnapea mälestusüritusel.

Solidaarsuse kivi avati Eesti iseseisvuse taastamise aastapäeval, 20. augustil 2010. aastal. 1980.a alguse saanud Solidaarsuse liikumine võitles palju aastaid Poola sõltumatuse eest ning saavutas ümarlaualäbirääkimised kommunistlike võimudega. Solidaarsuse võiduna toimusid Poolas 1989. a ajaloolised, pluralistlikud parlamendivalimised, mille järel moodustati Kesk- ja Ida-Euroopa esimene mittekommunistlik valitsus pärast II maailmasõda. Need sündmused aitasid kaasa kogu Euroopa ühinemisele.

Kivi meenutab universaalseid väärtusi – vabadust ja solidaarsust. Mälestusmärgi püstitas Poola Vabariigi suursaatkond Tallinnas. Mälestusmärgi autor on skulptor Aime Kuulbusch-Mõlder.

Uudise rubriigid: