27.04.2020

Tänavune Tallinna päev tuleb teisiti

Traditsiooniline Tallinna päev tuleb sel aastal teistmoodi, pakkudes e-kanalite kaudu võimalust kirjutada etteütlust, kaasaelamist ning avastamisrõõmu tänapäeva ja mineviku kodulinnas.

Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul ei saa tänavu tähistada Tallinna päeva traditsiooniliselt ehk nautida ühiselt ja vahetult linnaruumis rikkalikku kultuuriprogrammi. „Ent me saame jätkata Tallinna päeva traditsiooni, väärtustades meie linna ajalugu ja linlaseks olemist. Seega olgu tänavu sel päeval pidu meis eneses,“ nentis Kõlvart.

Juba seitse aastat on Tallinna päeva puhul kirjutatud etteütlust ja erand ei ole ka see aasta. Nii on kõik huvilised üle Eesti oodatud end proovile panema e-etteütlusel 15. mai keskpäeval.

2013. aastal ülelinnalise Tallinna-teemalise etteütluse algataja, toonane abilinnapea ja praegune linnapea Mihhail Kõlvart kutsub etteütlust kirjutama nii õpilasi kui ka täiskasvanuid, kes väärtustavad head eesti keelt ja soovivad oma teadmistes veenduda. „Etteütluse teema on alati olnud seotud Eesti kirjanduse, kultuuri ja Tallinna ajalooga. Seekordne etteütlus on pühendatud legendaarsetele tallinlastele Jaan Krossile ja Georg Otsale, kelle 100. sünniaastapäeva me tänavu tähistame,“ rääkis Kõlvart. „Sedapuhku on pakkunud praegune eriolukord korraldajatele inspiratsiooni katsetada uut lähenemist ja seega viime etteütluse läbi veebi vahendusel. Positiivne on seejuures, et nii saavad üritusel osaleda ka Tallinnast kaugemal elavad keelehuvilised.“

Tallinna TV teeb üritusest otseülekande Tallinna Facebook’i lehelYoutube'is ja etteütluse veebilehel. Etteütluse teksti loeb armastatud näitleja Märt Avandi.

Oma keeleteadmisi saab värskendada juba enne etteütlust. Pole ju tegu pelgalt võistlusega, vaid tähelepanu all on hea eesti keele oskus laiemalt. Ettevalmistavad tunnid toimuvad 30. aprillil ja 7. mail kell 12.00, neid saab samuti jälgida veebi vahendusel. Esimese tunni teema on „Uudista uudissõnu, ära võõrista võõrsõnu!“ (õpetajad Irene Artma ja Piret Järvela) ning teise tunni teema „Suur ja väike algustäht – ühed tähtsad mõlemad!“ (õpetaja Igor Kaasik). 

Tallinna päeva etteütlus sai alguse 2013. aastal. Ürituse eesmärk on pakkuda võimalust panna ühiselt proovile oma teadmised ja õppida midagi uut Tallinna kohta. Etteütlust on kirjutatud Tallinna Ülikoolis, kinos Kosmos ning Vabaduse väljakul. Teksti on lugenud populaarsed kirjanikud Andrus Kivirähk, Jan Kaus jt, samuti vigursuusatamise maailmameister Kelly Sildaru ning muusik Reket. 

Eelmisel aastal püstitas Tallinna päeva etteütlus osavõturekordi, mil osales 1800 huvilist. Juba mullu said eesti keele huvilised ükskõik kus Eesti ja maailma nurgas osaleda Tallinna päeva etteütlusel, sest otseülekanne toimus nii linna Facebooki lehel kui ka Tallinna Televisioonis.

Tallinna päeva e-etteütluse korraldab Tallinna Haridusamet koostöös Tallinna munitsipaalkoolide eesti keele õpetajatega. Etteütluse infot saab jooksvalt jälgida veebilehel tallinn.ee/etteutlus.

Uudise rubriigid: