05.02.2020

Tartu rahu 100!

2. veebruaril möödus teadupärast 100 aastat Eesti riigile ja selle kodanikele väga olulise leppe – Tartu rahulepingu – sõlmimisest.

Nii oli ka Ristiku Põhikooli külla kutsutud Tallinna Ülikooli ajaloo doktorant Kristo Siig, kelle õpetlike, kuid samas ka humoorikate videomaterjalidega on paljud õpilased varemgi kokku puutunud.

Nagu eespool mainitud, oli kohtumise põhisisu Tartu rahuga seotud. Tõdesime üheskoos, et Tartu rahuga sätestatud maa-alasid me enam tagasi ei saa, ja kas sellel olekski sisuliselt mõtet. Oluline on end tunda turvaliselt tänases Eestis, mida teatavast Venemaa ohust hoolimata NATO kaitsva tiiva all kogema peaksime.

Samas vestlesime Kristoga ka teistel olulistel aktuaalsetel teemadel. Eesmärk peab olema alati laiem – kooli ja ühiskondlike väärtuste toetamine.

Nõnda rääkis külaline ajaloo tundmise vajalikkusest, sest loodetavasti õpivad inimesed oma vigadest kas või veidikene. Rõhk oli asetatud aga pigem sellele, et meie riigi hea kodanik või elanik on alati arenemis- ning õpihimuline. Kui me ärkame iga päev sooviga endast kõik anda, siis oleme rahul ise, kuid jätame endast maha n-ö ühiskondliku jalajälje.

Et Kristo Siig on Tallinna Ülikoolis õppinud ka haridustehnoloogiat, vestlesime lõpetuseks nutimaailmast. On ju digikultuuri aasta! Kuidas leida tasakaal nutinduse ja traditsioonide (kui nii võib öelda) vahel, sellele polnudki ühest vastust oodata.

Aitäh meie külalisele, huvijuhile ja teistele abilistele!

Kestku meil rahu veel kaua!

Andres Hallik
ajaloo ainekomisjoni esimees

Vaata pilte siit.