10.05.2021

Tervise -ja nutikuu tegemised

Tihase Lasteaias on aprillikuu juba mitmendat aastat tervise- ja nutikuu. Tervisealaste teadmiste omandamisel olid sellel aastal mitmeti abiks robootika vahendid. Rühmades alustasid või viisid hommikuringe läbi robot Dot või robotigu Qobo.

Sellel aastal jagas tervisealaseid teadmisi lastele lasteaia muusikaõpetaja Kätlin, kes töötab ühtlasi ka Põhja-Eesti Regionaalhaiglas õena. Lapsed said teadmisi hügieenist Covid viiruse tingimustes, eriti rõhutas õpetaja kätepesu olulisusest  ja seda läbi praktiliste tegevuste kui ka läbi kätepesulaulu. Samuti said lapsed teada, miks on oluline aevastamisel või köhimisel õigesti tegutseda. Suurematel lastel oli palju küsimusi selle kohta, miks on arstid covid osakonnas  riietatud teisiti kui perearstid ning õpetaja Kätlin selgitas ja näitas, millised on need kaitsevahendid, mida meditsiinitöötajad kannavad ja miks on vaja neil nii palju käsi desinfitseerida kaitseriietuse selga panemisel ja äravõtmisel.

Oluline teema tervisekuul oli ka teadlikum toitumine, et saada teada, mis on tervisele kasulik ja miks osad toidud ei ole head kuna sisaldavad palju suhkruid. Lapsed said teha katseid ja mõõta suhkrukoguseid mõnes toidus. Toitumise teema on seotud ka hammaste tervise ja seedimisega.

Rühmades kinnistati laste teadmisi hammaste tervise eest hoolitsemisel: kui oluline on tervislikult toitumine, kui vajalik janu kustutamiseks vee joomine, toidukordade vahel pausi hoidmine, hammaste pesemine 2x päevas ja kord aastas hambaarsti külastamine. Metsatihaste rühma lapsed rääkisid ka bakteritest ja viisid läbi katse hambakatu kasvatamisest kasutades pärmi ja suhkrut, et nii saada aimu sellest, kuidas bakterid paljunevad.

Õppimisel abistasid lapsi ka robootikavahendid läbi mängu "Bee - Botid hoolitsevad hammaste eest"

Samuti räägiti seedimisest:  milliseid seedekanali osasid toit kehas läbib ja miks on oluline toitu närida ning miks ei tohiks söömise ajal rääkida või tegeleda kõrvalise tegevusega. Toidu teekonda seedekanalites aitas jälgida OzoBot. Lapsed joonistasid ka ise OzoBotile oma toiduteekonna ja liikusid mööda seda.

Tervisliku toitumise nädala rõõmsaim sündmus oli kindlasti smuutide valmistamine rühmades ja nii mõnedki pered saatsid oma laste lemmikuid smuutiretsepte, mida lastega koos katsetada. Kooliminevad lapsed kirjutasid koos bee-botidega ise smuutiretsepte.

Tegemisi oli rühmades veel teisigi - nii pandi OzoBotid liikuma ja värvi muutma, juhatati robot Dash vastavalt Doti juhistele liikuma, salvestati enda juttu „pesulõksudele“, pandi nii ka Dash ja Dot rääkima ning mitmeid tegevusi aitasid läbi viia ka robotigu Qobo ja bee-botid.

 Aprill tõi lastele uusi teadmisi, rõõmsaid kogemusi ja maitsvaid smuutisid!

Beebot_Ozobot