30.04.2021

Tondiraba pargis algasid ainulaadse ekstreemspordiala ehitustööd

Tänavu suve lõpuks valmivas Tondiraba pargis algasid unikaalse ekstreemspordiala – skatepargi ja pumptrack´i – ehitustööd, millega lisandub keskkonnasõbralikke vaba aja veetmise ja sportimise võimalusi igas eas linlastele.

Täna (30.04) pargi ehitustöödega tutvumas käinud linnapea Mihhail Kõlvart selgitas, et Tondiraba parki luuakse mitmeid erinevaid keskkonnasõbralikke ja aktiivseid ajaveetmise võimalusi. „Ratta- ja rulapargid rajatakse sarnaselt teiste loodavate sportimisvõimalustega parki nii, et need olemasolevat metsa ja pargis elutsevate liikide mitmekesisust ei rikuks,“ märkis Kõlvart. „Pargi suurust silmas pidades oleme arvestanud kergliiklejatega ning lisaks ekstreemspordialale tuleb ka mugav rattatee ja eraldi maastikurada. Seega saavad ekstreemspordi harrastajad juba sel aastal Tondiraba pargis harjutada, enne kui Kiviõli seikluspargi raskematele radadele minna.“

Pumptrack ehk trikirada on põnev atraktsioon, kus saab sõita mööda lainelist asfaltteed tõukeratta, jalg- või trikiratta, rula ja rulluiskudega. Pumptrack on noortele jalgratturitele ja uisutajatele suurepärane võimalus õppida suurtel kiirustel hoidma tasakaalu, arendada koordinatsiooni ja vastupidavust. Seega sobib pumptrack nii algajatele jalgratturitele kui ka kogenud sportlastele.

Tondiraba parki ehitatakse kaks pumptrack’i, neist üks on mõeldud lastele ja teine edasijõudnud harrastajatele. Trikirajad koosnevad peamiselt lainetest ehk rolleritest ja kurvidest. Väiksem rada hõlmab 300 m2 ja suurem 2400 m2. Suur pumptrack on kavandatud kahe peegelpildis asuva rajana, mis võimaldab korraldada ka kahe võistlejaga võistlusi. Skatepark’i ehk rulapargi moodustavad eri kõrgusega elemendid, kaared, kallakud, torud ja ääred. Rulapargi pindala on 1700 m2. Radade vahelistele aladele tulevad hoovõtuks ja puhkuseks mõeldud platvormid.

Trikiradade aladelt on praeguseks eemaldatud kasvupinnas ning väljakuid täidetakse liivaga. Rajatud on tehnovõrgud ja killustikust settealad. Järgmisena paigaldatakse killustikalus ning seejärel alustatakse asfaltkatte paigaldusega ning juuli keskpaigaks saavad mõlemad trikirajad asfaltiga kaetud. Rulapargi ehitustööd kulgevad sarnaselt trikiradadega, kuid tööd kestavad juuli lõpuni ning asfaldi asemel saab väljak betoonkatte.

Tondiraba pargi ehitustööd algasid tänavu märtsis ja need on kulgenud plaanipäraselt. Tööde käigus kujundatakse pargist omanäoline, elukooslusi hoidev puhkeala, mis on pelgupaigaks linnaloodusele ning tervislikuks vaba aja veetmise kohaks nii lastele kui ka täiskasvanutele. Rajatakse mitu suurt mänguväljakut, seiklusrada, maastikurada ja ekstreemspordiala ning koerte jalutusväljakud. Ehitatakse välja mugav taristu jalgrattaga sõitmiseks ning liuväli, kus suvel saab tegeleda teiste spordialadega. Rajatakse 25 661 m2 ulatuses kõnniteid ja 10 243 m2 ulatuses koorepuru ja graniitsõelmetega kaetud teid. Elurikkuse hoidmiseks rajatakse kokku ligikaudu 40 000 m2 erinevaid niidu- ja murualasid. Pargi lõunapoolsesse ossa ehitatakse veesilmade kohale tõstetud teed. Uued rabarajad aitavad inimeste jaoks avada ka sellist pargiosa, mis varem oli läbimatu. Tehakse maastikukujundustöid, uuendatakse tehnovõrke, paigaldatakse liikluskorraldus- ja ohutusvahendid ning tänavavalgustus.

Pargi ehitustööde tellijaks on Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet, projekti tegi  Roadplan OÜ ja ehitustöid teeb Tallinna Teede AS. Kogu pargi ehitustööde lepinguline maksumus on ca 6,7 miljonit eurot. Pargi valmimise tähtaeg on käesoleva aasta august.

Ülemisel pildil: Suure pumptrack'i ehitus (foto Albert Truuväärt)

Alumisel pildil: Puude istutamisest Tondiraba parki sai osa ka linnapea Mihhail Kõlvart (foto Albert Truuväärt)

Tondiraba park_Puu istutamisest sai osa ka linnapea_foto Albert Truuväärt.jpg

    

Uudise rubriigid: