22.12.2020

Toompargis taastati ajalooline kindlustus

Tallinna bastionivööndis avati värskelt restaureerituna enam kui 300 aasta vanune Gootide reduut Toompargis.

„Tallinna ajaloolisi kindlustusi on linn korrastanud juba aastaid. Möödunud aastal avasime Rootsi bastioni kõrval niinimetatud Türgi tiiva ja tänavu augustis alustasime Gootide reduudi korrastamist. Selle käigus taastati algsel kujul vallid ja seal paiknenud kolm suurtükiambrasuuri, samuti restaureeriti müürid ning paigaldati nendele valgustid,“ selgitas Tallinna abilinnapea Andrei Novikov. 

Rootsi võimu poolt Põhjasõja ajal rajatud nn Gootide reduut oli kavandatud osana kuningriigi piirialade kindlustuste võrgust. Tallinnas alustati 1677. aastal muldkindlustuse ehitamist Toompea lõunaküljele – see sai hiljem nimeks Rootsi bastion. 1699 valmis Götamaa ehk Gootide bastioni projekt, mida aga Põhjasõja tõttu enam ellu ei viidud. Selle asemel ehitati 1704. aastaks valmis märksa väiksem reduut. Oma nime sai see Rootsi lõunaosa ajaloolisest nimetusest Götamaa, mida peeti ühtlasi muistsete gootide algkoduks. 

Gootide reduut kujutas endast viisnurkset muldkindlustust eskarpmüüri ja kaitserinnatisega väliskülgedel. Reduudi siseküljel paiknes kahepoolne trepp ja rajatise peale mahtus kümmekond suurtükki. Pärast rootslaste lüüasaamist Poltaava lahingus 1710. a langesid venelaste kätte ka Rootsi kindlustused Läänemere idakaldal, sh Tallinn. 1740. aastatel täiendati neid siin vallikraavi ja muldvalliga. 1905–1907 aga lammutati reduudi põhjakülg valli peale viiva jalgtee rajamiseks, üle vallikraavi ehitati sild ja reduudile istutati puid. 1920.–1930. aastatel täideti vallikraav ja osale lagunenud müürist laoti uus fassaad. 

„Värskelt restaureeritud Gootide reduudile pääseb nüüd selle lõunaküljele rajatud trepist. Seda mööda tasub tõusta ainuüksi nende suurepäraste vaadete tõttu, mis siit Toompeale avanevad. Tänu uutele valgustitele restaureeritud müüril on nüüd ka Toompark paremini valgustatud. Loodan, et linnarahvas leiab tee reduudile, kus saab nii mõnusalt aega veeta kui ka nautida kauneid vaateid,“ sõnas Kesklinna vanem Monika Haukanõmm.

Pildil on Kesklinna vanem Monika Haukanõmm koos näitleja Tarvo Kralliga Tallinna kindlustuste kavandaja Erik Dahlberghi (1625–1703) rollis.

Uudise rubriigid: