11.04.2019

Traditsiooniline Tallinna päeva etteütlus toimub Vabaduse väljakul

Traditsiooniline Tallinna päeva etteütlus toimub 15. mail 2019 kell 13.00 Vabaduse väljakul, Harju tänavast saab eesti keele tänav.

„Seekord toimub etteütlus Vabaduse väljakul ehk otse linna südames. Ja kui me juba korraldame etteütluse avalikus linnaruumis, siis tekkis mõte luua ka eraldi eesti keele tänav – Harju tänavast saab omamoodi keeletänav, kus on võimalik külastada näitust ja teha palju muud põnevat,“ ütles ajalehes Pealinn ilmunud intervjuus ürituse eestvedaja, Tallinna linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart. „Lisaks etteütlusele saavad linnaelanikud osaleda veel mitmetel huvitavatel üritustel: eesti keele töötubades, seminaridel jne. Enne etteütlust korraldame huvilistele ka eesti keele tunde.“

Tallinna päeva puhul Tallinna-teemalise etteütluse kirjutamise traditsioon sai alguse 2013. aastal. Ürituse eesmärk on pakkuda võimalust kontrollida oma eesti keele oskust, panna proovile oma teadmised ja õppida midagi uut Tallinna linna kohta. Osaleda saavad kõik soovijad, tuleb vaid eelnevalt registreeruda.

Etteütluse teksti kannavad ette äsja maailmameistri tiitli võitnud sportlane Kelly Sildaru ja muusik Reket. Varasematel aastatel on oma teksti dikteerinud mitmed tuntud kirjanikud, nagu Andrus Kivirähk, Jan Kaus, Ilmar Tomusk, Eduard Vilde (näitleja Peeter Kaljumäe kehastuses).

Tallinna päeva etteütluse korraldaja on Tallinna Linnavolikogu Kantselei koostöös Tallinna Haridusameti, Eesti Keele Instituudi, Tallinna Kirjanduskeskuse, Tallinna Ülikooli ja Tallinna munitsipaalkoolide eesti keele õpetajatega.

Tallinna päeva etteütlus toimub tänavu juba seitsmendat korda, Tallinna päeva etteütluse traditsioon, kus ühiselt pannakse proovile oma kirjakeele oskus ja õpitakse alati midagi uut, sai alguse 2013. aastal. Etteütlust kirjutavad nii õpilased, üliõpilased kui ka täiskasvanud, nii eesti kui ka vene keele kõnelejad.

Tallinna päeva tähistatakse 15. mail (sest just sel päeval aastal 1248 saadud Lübecki linnaõigus tähendas Tallinna vastuvõtmist Euroopa linnade sekka), tähtpäeva eesmärk on väärtustada linna ajalugu ja tallinlaseks olemist, tutvustada pealinna tänapäeva ja minevikku nii Eestis kui ka mujal maailmas.

Uudise rubriigid: