22.03.2016

Tule ja testi oma äppi Baltimaade ainsas äpilaboris!

Kas teadsid, et TTÜ Mektorys on avatud Baltimaade esimene ja seni ka ainus äpilabor Smart Lab, kus õpilased, tudengid, ettevõtted (nii alustavad kui tegutsevad) ja riigiasutused saavad testida oma uusi mobiilirakendusi?

Äppide arendamine ja nendega kauplemine on viimaste aastate jooksul kasvanud päris omaette majandusharuks. Näiteks 2015. aastal prognoositi maailmas alla laetud äppide hulgaks 180 miljardit ning ainuüksi iOS App Store pidavat genereerima ca 10 miljardi dollari ulatuses müügitulu.

Ka Eestis suureneb pidevalt nende ettevõtete ja teenusepakkujate hulk, kes tulevad välja oma mobiilirakendusega. See on hea võimalus pakkuda oma kliendile uusi võimalusi nii ettevõttega suhtlemiseks kui ka tema toodete-teenuste kasutamiseks. Ilmselt võib täna öelda, et äpp on muutunud paljude ettevõtte ja teenusepakkujate peegliks, nagu ka näiteks veebileht – see peab töötama tõrgeteta, olema usaldusväärne ja loogiliselt üles ehitatud ning lihtsalt ja mugavalt kasutatav.

Smart Lab on Eesti kiireim ja mugavaim moodus veendumaks, kas Sinu poolt loodud mobiilirakendus töötab tõrgeteta nii erinevates nutiseadmetes kui ka levinumatel operatsioonisüsteemidel. Laboris saab äppide testimiseks üles rivistada kuni 60 erinevat nutiseadet ning testkeskkonnas on võimalik testida nii Android, iOS kui Windowsi operatsioonisüsteemil põhinevaid nutirakendusi. Hetkel on äpilaboris erinevaid nutiseadmeid nii telefonide kui tahvelarvutite näol kokku 30. Tootjatest on esindatud Samsung, LG, Nokia, Microsoft, HP, Apple, Asus ja Sony. Smart Labi pakutavate võimalustega saab tutvuda ka veebilehel: www.smartlab.ee

Mitmed tuntud tegijad on erinevaid rakendusi ka ärilaboris testimas käinud, nende seas näiteks Keskkonnaministeerium, Estravel, Telia, Postimees ja ASA Quality Service.

Eesti ühe tuntuima reisibüroo Estravel digitaalse arengu projektijuht Sirje Laidvee kinnitusel käis ettevõte Smart Labi pakutavaid võimalusi kasutamas 2015. aasta juunis, et testida Estraveli uuenenud veebilehte.

„Otsisime võimalust, et testida uuenenud kodulehte erinevatel nutiseadmetel, operatsioonisüsteemi versioonidel ja ekraanisuurustel. Äpilabor on selleks parim võimalus, kuna seal on lai valik erinevaid telefoni ja tahvelarvuteid ühes kohas mugavalt testimiseks valmis,“ lausus Laidvee.

Smart Labi ehituse esimeses etapis 2015. aasta alguses loodi võimalus testida erinevaid äppe nn käsitsi ja ükshaaval. Sel kevadel saab labor aga olulise täienduse, mis võimaldab läbi viia ka automaattestimisi. Muuhulgas tähendab see, et oma uue äpi testimiseks ei pea enam füüsiliselt kohale tulema ning teste saab läbi viia üle võrgu.

2014. aasta novembris allkirjastasid TTÜ innovatsiooni- ja ettevõtluskeskus Mektory, IT Kolledž ning juhtivad Eesti IT ettevõtted Telia Eesti (siis veel Eesti Telekom), Samsung,  TTÜ, ASA, Nortal, StagnationLab, Applaud, MobiLab ja MTÜ IKT Demokeskus  koostöölepingu, millega  loodi äppide testimise keskkond Mektorysse. Keskuse sponsoriteks on ka Microsoft, HP, Valge Klaar ja LG.

Äpilabori loomise idee sai alguse IT ettevõtete ühisest huvist suurendada Eesti ettevõtete loodavate rakenduste võimekust ja ärilist potentsiaali. Keskus loodi, kuna igal ettevõttel eraldi ei ole otstarbekas keskust välja ehitada ning ülikoolidel puudub vajalik taristu suuremahuliseks õppetegevuseks.

Allikas: Mektory