01.11.2018

Udmurdid Ristiku Põhikoolis

20. oktoobril peeti järjekordset soome-ugri keelesugulaste hõimupäeva. Et see jäi puhkepäeva peale, toimus selle tähistamine Ristiku Põhikoolis 16. oktoobril. Nii oli meil au vastu võtta 2200 kilomeetri kauguselt Eestisse külla tulnud udmurtide folklooriansambel Ekton Korka ehk Tantsutuba.

Et Ekton Korka liikmed rääkisid meiega oma kaunis emakeeles, esindas gruppi Eestis elav Elena Kirt, kes on samuti udmurt.

Kui muidu on juba 1997. aastal loodud muusika- ja tantsukollektiivis kümme liiget, siis seekord esineti meile kolmekesi. Tantsu ja laulu kaudu püüdsid nad selle vähese ajaga edasi anda oma rahvuskultuuri olemust. Meile mängiti oma rahvuspillil, mis nägi välja nagu viiul, ning mitmed meie hulgast said võimaluse tantsida nende kaht rahvatantsu.

Kogu rühm oli pärit Udmurtiast, mis kuulub Venemaa võimu alla. Kui Eestis on meie kultuuri püsimajäämine üpris sageda teema meedias, siis udmurtide jaoks on nende eksistents veel päevakajalisem. Elab udmurte ju Udmurtias ainult 28% ning nende pealinnas (Iževsk) kõigest 13%. Raadios- ja televisioonis on udmurdikeelseid saateid päevas vaid kaks tundi, koolides toimuvad suurem osa tunde vene keeles.

Seda enam rõõmustab, et udmurtide koguarv ületab endiselt 500 000 piiri ning oma emakeelt oskab väidetavalt peaaegu 75% udmurtidest.

Loodan, et kõik võtsid sest päevast kaasa uusi teadmisi ja rõõmustasid koos udmurtidega, kellele meie kool ja inimesed väga meeldisid.

Ehk väärtustame nii aina rohkem ka oma kultuuri!

Andres Hallik

Vaata pilte hõimupäevast siit.

Uudise rubriigid: