04.05.2021

VIDEO! Kuidas areneb Tallinna linn kosmose abil?

“Kosmosetehnoloogiad on ka meie igapäevalus näiteks Google Maps, mida igapäevaselt kasutame või auto navigatsioonisüsteem,” ütles kosmosevalla ettevõtte Unsinkable Roboticsi tegevjuht Timmu Tollimäe.

Kosmosetehnoloogiaid kasutatakse ka maa peal, muutes siinset elu lihtsamaks. Ühed tuntumad näited on ehk ilmaennustus, satelliittelevisioon ja targad transpordisüsteemid.

Eestis on noored teadlased ja tudengid hakanud tänu toetusetele viimastel aastatel aktiivsemalt arendama ja leiutama erinevaid viise, kuidas veel maapealset elu kosmosetehnoloogiate abil paremaks muuta.

Üheks selliseks leiutiseks on näiteks tark allveerobot, mis suudab varasemast täpsemalt, lausa sentimeetri täpsusega kaardistada veealust. Seda tänu kosmosest pärit GPS süsteemile. Eesti noored teadlased suunduvadki nüüd sellega Norra turule kalakasvandustesse, pannes selle roboti vee all kalafarme hooldama. 

Droon suudab ennustada tule suunda

“Kui see robot hoolduse käigus leiab sealt kalavõrkudest näiteks augud, siis on ta ka võimeline need võrgud ära parandama. Kasvanduste kalad ei pääse sedasi metsikusse loodusesse laiali, mis on tegelikult ka suur keskkonnarisk, kui nad massiliselt põgenevad,” kirjeldas Tollimäe.

Sarnase tehnoloogia abil töötab ka üks droon, mis suudab ennustada, kuhu suundub põlengu korral tuli. Selle lõid hiljuti Eesti lennuhuvilised tudengid ja spetsialistid, kui hakkasid mõtlema, kuidas saaks aktiivsemalt kustutada viimasel ajal aina rohkem levivaid metsatulekahjusid.

“Sellega tuli meil idee, et tuleme välja masinsüsteemiga, mis töötab drooni pardal – et suudaksime ennustada, kuidas tuli liigub ja sellega aidata metsatulekahjude kustutajatel paremini oma ressursse jagada maastiku peal. Kui me isegi leiame mingi väikse tulekolde, siis tänu sellele droonile me teame, kuhu tuleb tule kustutajatel rohkem ressurssi suunata,” selgitas Kratt Worksi peainsener Kristjan Möller.

Tallinn toetab kosmosetehnoloogia loomist

Sellised kosmose valdkonna ettevõtted on tuule tiibadesse saanud tänu sellele, et 2017. aastal rajati Eestisse Euroopa kosmoseagentuuri äriinkubaator, mis tegutseb nii Tallinnas Tehnopolis kui ka Tartus. Pealinnas inkubeerinud kokku kümmet kosmose valla ettevõtet on rahastanud ka Tallinna linn

“See aitabki kaasa sellele, ettõepoolest neist kasvaksid suured, võimsad ja palju töökohti loovad ettevõtteid, mis hiljem toodavad maksutulu ka Eesti riigile ja Tallinna linnale. Selliste ettevõtete jaoks on see abi hindamatu väärtusega,” sõnas Tehnopol Startup Inkubaatori juht ja ESA BIC Eesti Tallinn HUB juht Kadri Tammai.

2022. aastal aastalalgab uus neli aastat kestev inkubatsiooniperiood kosmose valla ettevõtetele. Sel korral inkubeerubTallinanas kuni kaheksa kosmose valla ettevõtet . Tallinn on otsustanud ka neid rahastada kokku 200 000 euroga.

“Pahatihti võibki kohaliku omavalitsuse esindaja käest küsida, et mis teil kosmosesse asja on, aga tegelikult on. Me isegi täna ei tunneta, kui paljud erinevad teenused on satelliidipõhised ja et läbi selliste tehnoloogiaettevõtete luuakse targa majanduse hästi tasustatud töökohti. Möödunud periood andis meile 48 uut töökohta, ettevõtted kaasasid üle 3 miljoni euro, riigi makse maksti ligi pool miljonit eurot. Järelikult valdkond on õige,” ütles Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu.

Allikas: Pealinn

Uudise rubriigid: