25.04.2022

VIIS VITAMIINIPÄEVA LILLE LASTEAIAS

Tallinna Lille Lasteaia rühmades toimusid tervisenädala raames 18.aprillist kuni 22.aprillini vitamiinipäevad, et kujundada laste tervislikke toitumisharjumusi ning anda teadmisi/oskusi puu ja köögiviljade töötlemisest köögimasinatega. Köögimasinad vitamiinipäevade läbiviimiseks sai lasteaed PRIA Euroopa Liidu Koolikava kaasnevate haridusmeetmete toetusel.

PRIA lt saadud toetuse eest osteti lasteaeda erinevad köögimasinad: mahlapressid, köögikombainid, toidukuivatid ja küpsetamiseks ahi ning mõõtmistegevusteks köögikaalud. Tervisenädala teemaks oligi värskete puu-, köögi- ja juurviljade ning marjade ning nende erinevate töötlemise võimaluste tutvustamine lastele. Kõikides lasteaia rühmades viidi läbi mängulised kokandustegevused, kus lapsed koos õpetajatega õppisid kasutama erinevaid köögimasinaid ning valmistama vitamiinirikkaid tervislikke kehakinnitusi.
Esmaspäevast reedeni valmisid erinevad värvilised salatid lõunatoidu juurde ja mitme maitselised/värvilised smuutid, mahlad ja marjamuffinid. Kõige huvitavamaks tegevuseks kujunes puuviljade kuivatamine, millest valmisid imemaitsvad krõmpsuvad banaanid, õunad, kiivid, pirnid, mustikad, maasikad.
Smuutide ja mahlade, salatite, krõpsude valmistamine oli väga õpetlik, sest see võimaldas õppida tundma ja korrata värve, puu- ja köögivilju, maitseid ning treenis järjest paremini kasutama nuga lõikamisel.
Kaasasime ka vanemaid koos lastega kirja panema perede lemmikretsepte smuuti, küpsetiste, salatite ja mahla osas, et neid lasteaias siis proovida. Hommikud olid täis põnevust, sest kodust kaasa toodu pandi kas smuuti, salati, küpsetise, mahla sisse või hoopis kuivatisse. Aga lapsed nautisid isuga puu-, köögi- ja juurvilju, marju, mis töötlemisse ei läinud.
Kokandustegevustega rikastame laste maitseid ja teadmisi, arendame mitmeid oskusi ja anname uusi kogemusi ning teavitame erinevate köögimasinatega toitude valmistamise viisidest.
Aitäh ka kõigile- õpetajatele ja vanematele, tänu kellele sai lasteaia maitsev vitamiininädal teoks.