02.09.2016

Valminud on raamat „Tallinna Kunstikool 40“

2. septembril kell 17 esitletakse Tallinna Kunstikoolis äsjavalminud raamatut „Tallinna Kunstikool 40“. Teose autoriks on kunstiteadlane Karin Paulus.

Teosesse on koondatud 1975. aastal asutatud lastekunstikooli ajalugu, õpetajate intervjuud, vilistlaste mälestuskatked ning arvukalt fotosid ning õpilastöid. Lugejale pakutakse esimest korda laiemat ülevaadet eesti kunstimaastiku tugisamba kujunemisloost ning näidatakse, kuivõrd kaalukas on olnud Tallinna Kunstikooli roll loovisiksuste kujunemisloos.

„Tallinna Kunstikoolis on juba nelikümmend aastat õpetatud tähelepanelikult vaatama. Uuriv ja analüüsiv pilk aitab paremini mõista mitte ainuüksi kunsti, vaid ka laiemalt ühiskonda ja maailma. Loovus aga aitas leida nutikaid puiklemistaktikaid ning väljendusvabaduse oaase Nõukogude ajal, samuti pakub tänagi tuge ja julgust teha asju teistmoodi,“ rõhutab Karin Paulus. „Väljendusvabadus põhineb väga selgelt süstemaatilisel õppel.“

Autor toonitab, et ääretult tähtis koht on võrratu vaimsuse ja kõrgkoolidelegi silmi ette andva taseme tekkimiseks õpetajaskonnal. Enamik siinsetest pedagoogidest on olnud tunnustatud praktikud ning persoonid, kelle karismaatiline isiksus ja õpetamismetoodika on kannustanud end ühel või teisel kombel kunstiga siduma. Oma teadmisi on noortele jaganud näiteks Anu Kalm, Kaido Ole, Peeter Kuutma, Kaarel Kurismaa, Mari Roosvalt.

Neljakümne aasta jooksul on kool olnud Eesti kunstnikkonna üheks keskseks stardiplatvormiks, kust on võrsunud arvukalt maalijaid, graafikuid, arhitekte, disainereid, sisekujundajaid, kunstiteadlasi ning mis veel tähtsam – tänulik kunstipublik.

Nimekaid lõpetanuid on igas lennus mitmeid. Näiteks 1979. aastal lõpetanud esimeste lennu vilislaste seas olid tulevased sisearhitektid Krista Aren ja Riina Eigi-Sobolewska ning arhitekt Kalle Vellevoog. Aasta hiljem lõpetas Kevade tänava kooli eeskätt fotode ja graafikaga kuulsaks saanud Ly Lestberg, kolmanda lennuga disainer Ivari Männi, neljandaga oma köökidega silma paistnud Aet Piel, viiendaga sisearhitektidest vennad Vaiklad ja arhitekt Toivo Tammik. Vilistlaste seas on ka Ralf Lõoke, Veronika Valk, Tarvi Laamann, Reiu Tüür ja Mihkel Tüür, Dan Mikkin, Martin Pedanik, Kristjan Jagomägi, Kristi Paap, Sixten Heidmets, Kadi Polli, Tõnis Saadoja, Alice Kask, Laura Põld, Kristi Kongi ja paljud teised põneva loominguga persoonid.

„Tegelikult sirgub meie kooli lõpetajatest ka rohkelt arste, õpetajaid, filmitegijaid, juriste, ärimehi, teadlasi, kelle jaoks kunsti õppimine on olnud suures osas sisemise rikkuse kogumise allikaks. Oskus näha ilu ja harmooniat, tunnetada proportsioone ja tajuda kompositsiooni tasakaalu tuleb kasuks igas eluvaldkonnas,“ leiab 2008. aastast Tallinna Kunstikooli juhtinud Toomas-Vahur Lihtmaa.

Tundliku loomingulisusega silma paistev Angelika Schneider on lahendanud teose põnevaid viimistlusviise ja kujundusvõtteid kasutades. Raamat võiks pakkuda innustust ja inspiratsiooni praegustele õppuritele, äratundmist vilistlastele ning huvipakkuvat teistelegi kunstisõpradele.

Karin Paulus. Tallinna Kunstikool 40. Kujundaja: Angelika Schneider. 248 lk. Väljaandja: Tallinna Kunstikool, 2016. 

 

 

Uudise rubriigid: