11.09.2019

Väo karjääris lõpetatakse lõhketööde teostamine

Üle 60 aastat Lasnamäel tegutsenud Paekivitoodete Tehase OÜ juurutas killustiku tootmisse uue tehnoloogia ning alates septembrist katkestab karjäär ka lõhketööd ja töötamise öises vahetuses.

Piirkonna suurim lubjakivi kaevandamise ja töötlemise ettevõte teavitas Lasnamäe linnaosavalitsust üleminekust uuele hübriidmootoriga iseliikuvale kivipurustusseadmele, mis vähendab tunduvalt tolmu teket ja tootmisega kaasnevat müra Väo karjääri territooriumil. “Püüame materjali kaevandamisel kasutada kõige kaasaegsemaid ja keskkonnasõbralikumaid tehnoloogiaid. Mõistes selgelt, et lubjakivi kaevandamine toimub linna piires, elamurajoonide vahetus läheduses, otsime alati kõige ratsionaalsemaid ja kompromissituimaid lahendusi, “ ütles Lasnamäe Paekivitoodete Tehase OÜ direktor Vladimir Libman. Ta selgitas, et Väo karjääri territooriumil asuvaid mineraalvarusid piisab praeguses tempos ja tootmismahus kaevandades umbes  7 aastaks. Ühtlasi  valmistub ettevõte nüüd kasutatud ja heakorrastatud maa riigile tagastamiseks.

Väo karjääri taastamine on alanud ja osa territooriumist on juba kaetud tahke materjali ja kasvupinnasega, et see rendiperioodi lõpuks riigile algsel kujul tagastada. Peamised suuremahulised maaparandustööd on kavandatud aastateks 2025-2027, kui karjääri ressursid peaaegu otsa saavad. „Tänaseks on kokku lepitud Väo karjääri rekultiveerimise plaan, mille järgi tuleb 6-7 aasta jooksul Tallinna linnakeskkonda tagasi ca 60-70 ha maad, mis on viidud samasugusesse seisu nagu see oli 1960. ndatel enne kaevandustööde algust,“ ütles abilinnapea Andrei Novikov. Plaani järgselt tagastab Paekivitoodete Tehase OÜ täies mahus Väo karjääriks olnud maad riigile 2039. aastaks.

Väärib märkimist, et tegemist on ajaloo esimese juhtumiga, kus üürnik tagastab mitte tühjaks kaevatud veega täitunud karjääri, nagu see sageli juhtub teiste karjääridega, vaid juba ettevalmistatud maa edasiseks arendamiseks ja hoonestuseks.Uudise rubriigid: