22.09.2021

Vastupanuvõitluse päev, sügise algus kell 22.21

Vastupanuvõitluse päeval, 22. septembril tänatakse ja mälestatakse kõiki Eesti inimesi, kes on sõna või teoga osutanud vastupanu okupatsioonivõimudele, kaitstes Eesti Vabariigi iseseisvust ja vabadust. Paljud neist kaotasid massirepressioonide käigus elu, vabaduse või tervise.

Erika Lõhmuse foto -Nastik-, september 2021,.jpgVastupanuvõitluse päev on seotud Otto Tiefi valitsuse moodustamise otsusega septembris 1944, kui Saksa väed olid Eestist lahkumas ja Nõukogude väed alles saabumas. Seaduslikult moodustatud Tiefi valitsuse liikmed tegid oma eluga riskides jõupingutusi Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamiseks. 

1940. aasta juunis kehtestas Punaarmee Eestis esimese Nõukogude okupatsiooni, mis kestis kuni 1941. aasta septembrini, mil Saksa väed puhastasid Eesti Nõukogude vägedest ja kehtestasid oma okupatsiooni.

Eesti pealinna Tallinna hõivamine Punaarmee poolt 22. septembril 1944 markeeris vastupanuvõitluse uue aktiivse faasi algust. Linna tunginud punavägi rebis Eesti riikluse sümbolilt - Pika Hermanni tornilt - sinimustvalge lipu maha ja asendas selle punalipuga. Varahommikul olid pealinnast põgenenud ka viimased Eesti valitsuse liikmed. Algas teine Nõukogude okupatsioon. Tuhanded Eesti inimesed põgenesid metsadesse, neist paljud alustasid relvastatud vastupanu. 

Otto Tiefi valitsuse moodustamine rõhutas asjaolu, et Eesti on iseseisev vabariik, mis on ebaseaduslikult taasokupeeritud kommunistliku Nõukogude Liidu poolt. Vastupanuvõitlus jätkus erinevates vormides ja intensiivsusega kuni Eesti iseseisvuse taastamiseni 1991. aastal.