29.11.2017

Vene muuseum kutsub kontserdile ja uuele näitusele

Laupäeval, 2. detsembril kell 14 esineb Tallinna vene muuseumis (Pikk 29a) folklooriansambel „Suprjadki“, samast päevast avatakse muuseumis näitus „Peipsi vana usk: Pavel Varunini ikoonid ja graafika“.

Esitamisele tulevad vanausuliste vaimulikud ja rahvalaulud, mida saadavad Narva muuseumi teadur-folkloristi Marina Kuvaitseva kommentaarid. Pärast kontserti toimub Eestis ilmunud Peipsi vanausulistele pühendatud trükiste (folkloor, muinasjutud, laulukogumikud, ajalooline ja uurimuslik kirjandus) esitlus.

Näitus tutvustab Eesti vanausuliste igapäevaelu, traditsioone ja usku meie kaasaegse Pavel Varunini loomingu kaudu.

Eesti Vanausuliste Koguduste Liidu esimees ja Vanausuliste Kultuuri- ja Arendusühingu juht Pavel Grigorievitš Varunin (1961 Tartu) on olnud pikki aastaid mitme Eesti vanausuliste kultuuri uurimisele ja säilitamisele pühendatud ettevõtmise algataja ning organisaator. 

Samuti on Pavel Varunin nii Eestis kui ka mujal maailmas tuntud professionaalse kunstnikuna. Tema loomingusse kuuluvad puulõige, trükiste kujundamine ja ehtvenelikus vormis graafika – vene lubok (rahvapilt). Näitusel on esindatud Pavel Varunini puulõiketehnikas ikoonid ja lubokid, mis käsitlevad nii sakraalseid kui ka igapäevaeluga seotud teemasid.

Lubok jõudis vanausuliste keskkonda 18. sajandil, kajastades lühitekstide ja kirevate piltide abil tavainimese muresid ja rõõme ning tuletades meelde kõige olulisemat – usukindlust ja vagadust. Nagu igasugune gravüür, võimaldas ka lubok hõlpsat paljundamist ja oli väga levinud kristlikus keskkonnas.

Pavel Varunini lubokkide süžeed on pühendatud muinasvene headele tavadele. Siin leidub igaühele midagi huvitavat: peent huumorit ja irooniat, didaktilisi manitsusi, elu- ja raamatutarkusi, vaimu- ja usulugu.

Näitusel eksponeeritakse ka religioosseid esemeid, mis on vana usu hoidjate igapäevaelu lahutamatuks osaks.

Näituse valmistasid ette Maria Smorževskihh-Smirnova ja Zurab Jänes

Alates 2016. aastast Tallinna Linnamuuseumi filiaalina tegutsev Tallinna vene muuseum tutvustab Eesti vene kultuuri ja Tallinna eri rahvustest kodanike eluolu.