07.10.2015

Kümme aastat tagasi avati Pääsküla raamatukogu moodne hoone

Autor: Sille Ross, Pääsküla raamatukogu juhataja

Pääsküla raamatukogu. (foto: Pääsküla raamatukogu)
Kümme aastat tagasi avati Pääskülas moodne raamatukoguhoone, esimene omataoline, mis pealinnas pärast taasiseseisvumist spetsiaalselt raamatukoguks projekteeriti ja ehitati.

Pääsküla raamatukogu, mis on üks kolmest Nõmme linnaosa raamatukogust, alustas tegevust 1948. aastal aadressil Pärnu mnt 444 endise poe ruumides, riiuliteks kaupluse vitriinid. Teisel asukohal Taara tänaval tegutseti keldrikorrusel. Kolmas kodu oli raamatukogul Rännaku puiesteel eraldi majaosana kortermaja küljes, kuid kahjuks oli see kehva ehituskvaliteedi ja ebaotstarbeka ruumilahendusega, mistõttu ei olnud hiljem mõtet seda renoveerida. Nii sai tollase linnaosavanema Urmas Paeti algatusel 2002. aasta kevadel alustatud uue maja projekteerimisega.

Uuele raamatukoguhoonele leiti sobiv krunt ning 27. augustil 2004 pandi sellele nurgakivi. Uus raamatukoguhoone aadressil Pärnu mnt 480a avati lugejatele 28. septembril 2005. Kui uue maja avamist ootas ligi 2000 lugejat, siis praegu, kümme aastat hiljem on Pääsküla raamatukogu kasutajaid juba üle 4300 ning nende käsutuses on enam kui 35 000 teavikut.

Laenata saab ka spordivahendeid

Hoone on projekteerinud Arhitektid Muru ja Pere OÜ, kellelt pärineb ka sisekujundus. See on Eesti Vabariigi ajal esimene spetsiaalselt projekteeritud ja ehitatud raamatukoguhoone Tallinnas. Hoone sai 2005. aastal sisearhitektuuri aastapreemia ja kandideeris ka arhitektuuri aastapreemiale (arhitektuuri
aastapreemia sai Kumu).

Pääsküla raamatukogus teenindavad lugejaid (vasakult) Merle
Neeser, Sille Ross ja Aleksandra Gontšarova.
(foto: Pääsküla raamatukogu)
Peamiselt on raamatud muidugi eestikeelsed, kuid olemas on valik kirjandust ka inglise, vene, soome ja saksa keeles. Raamatukogu esimesel korrusel leiavad endale lugemist täiskasvanud ja noored. Teisel korrusel asuvad laste- ja noorteosakond ning lugemissaal ja kaheksa internetiühendusega arvutit. Lasteosakonnas on väikestele raamatukogukasutajatele lugemispesa ning väikelastelaud, mille taga on mõnus lugeda, joonistada ja mängida. Eelmisest aastast alates on teisel korrusel ka noortenurk. Lugemissaalis saab lugeda ajalehti ja ajakirju, samuti on kohalkasutuses valik teatmeteoseid.

Peale selle, et raamatukogudes saab laenata raamatuid, lugeda ajalehti-ajakirju ning kasutada arvutit, on seal veel väga palju muudki huvitavat ja kasulikku teha: koolitused, üritused, näitused, raamatute väljapanekud, igasugused ringid ja klubid... Kas teadsid, et igas linnaosas on ka raamatukogu, kust saab laenata spordivahendeid? Või et raamatukogudes on suur valik lauamänge, mida saab kohapeal mängida? Kõigil raamatukogu lugejatel on võimalus laenata e-raamatuid e-raamatukogust ELLU.

Mälumängurite kogunemiskoht 

Juba traditsiooniliselt korraldatakse raamatukogudes mitmesuguseid lugemisprogramme. Lapsed on saanud juba aastaid osa võtta suvisest lugemisprogrammist «Suvi raamatuga», kolmandat korda algab sellel sügisel klasside lugemisprogramm «Loeme valmis «Oma Raamatu»», mis sai alguse just Pääsküla raamatukogust. Täiskasvanutele ja noortele algab taas sügisel lugemisprogramm «Raamatuga kevadesse», mis kestab järgmise aasta maikuuni välja.


Pääsküla raamatukogus toimuvad regulaarselt rühmakoolitused, samuti teeme individuaalkoolitusi. Raamatukogutundides ja koolitustel käivad nii lasteaia- kui koolilapsed. Tegutseb kaks ringi noortele: rootsi ring ja nobenäppude ring. Sellest sügisest alustas tegevust laste raamatuklubi. Igal laupäeval kogunevad lapsed raamatukokku jutte kuulama ja meisterdama. Kogukonna kõige pisematele korraldame korra kuus põnnide hommikut. Toimuvad üritused, kuhu kutsume võimalusel kirjanikke, näitlejaid ja teisi huvitavaid inimesi. Raamatukogutöös abistavad meid ka vabatahtlikud, kes tahavad anda oma osa raamatukogutöösse ja meie kasutajate rahulolusse. Pääsküla raamatukogu on teist aastat Nõmme mälumängurite kogunemiskoht, teadmistes mõõtu võtmas käiakse iga kuu.

Raamatukogu on kogukonnale vajalik, kasulik ja põnev koht ning huvipakkuvat peaks siit leidma igaüks. Kogu info Tallinna keskraamatukogu osakondades ja haruraamatukogudes toimuvast võib leida meie veebilehelt www.keskraamatukogu.ee. Oktoobrikuus näiteks toimub palju huvitavat täiskasvanud õppija nädala ning raamatukogupäevade «Kohtume raamatukogus!» raames.