06.01.2021

Vaata, kuhu liikus Putukaväil aastal 2020

Kahe välisprojekti, Augmented Urbans ja B.Greeni, tegevustest on sündimas välisprojektide lipulaev, mida tunneme täna Putukaväila nime all. 

Putukaväil on liigirikas niiduilmeline looduskeskkond, liikumisruum inimestele ning linnaosade vaheline rohekoridor, mis läbib 6 linnaosa. Kogupikkuses kulgeb Putukaväil Telliskivi loomelinnakust läbi Kopli kaubajaama, Põhja-Tallinna garaažidevahelise ala ja Merimetsa piki Kristiine, Mustamäe, Haabersti ja Nõmme linnaosa vahelist piiri Hiiu asumini.

Alljärgnevalt võtame kokku 2020. aastal saavutatud töövõidud, mis panevad õla alla Putukaväila edasiarengule.

1. Putukaväila põhjaosale lineaarpargi maastikuarhitektuuri eskiisi valmimine.
Määratleti pargilahenduse ratta- ja jalgteede võrgustik, pöörates seejuures tähelepanu tolmeldajasõbralikule haljastusele. Lisaks pakkus antud lahendus välja uued tegevustaskud, laiendas kogukonnaaeda ning reserveeris ruumi perspektiivsele Pelguranna trammile.

2. Algasid ettevalmistused Putukaväila põhjaosa lineaarpargi projekteerimiseks.
Tallinna linn alustas projekteerimistingimuste menetlust ehitusprojekti etappi liikumiseks. Esialgse visiooni kohaselt valmib Putukaväila põhjaosa 2024. aastaks.

3. AvaLinn AR liitreaalsuse äpi lansseerimine.
Eestis ainulaadse liitreaalsusrakendus, mis võimaldab tulevikku piiluda. Äpi saab alla laadida nii Google Play’st kui AppStore’ist ning selle kasutamiseks sobib iga AR toega nutiseade. Sea oma sammud Pelgu kogukonnaaeda ning saa osa Putukaväila tulevikust! Tegemist on linnaplaneerijate jaoks uudse tööriistaga, mida saab kasutada nii tulevikuvisioonide tutvustamiseks kui ka mängulise rakendusena, et kutsuda inimesi turvaliselt vabas õhus aega veetma.

4. Putukaväilal askeldasid juba teist hooaega Pelgu kogukonnaaia rõõmsad aednikud.
Koroonakevad tõi Pelguaeda juurde nii peenrakaste kui aiandushuvilisi, sest kogukonnaaed pakub mõnusa võimaluse värskes õhus tegutsemiseks ja annab seejuures ka uue ja turvalise platvormi kogukonnas suhtlemiseks.

5. Putukaväil sai 10 kilomeetrit pikemaks!
Putukaväila rohekoridor läbib nüüd 6 linnaosa, kulgedes Telliskivist Hiiu jaamani välja. Putukaväila tiimis tegeletakse mastaapse, ca 13 km pikkuse ala mõtestamisega ning planeeritakse trassile ruumilisi sekkumisi. Putukaväila meeskond soovib luua nii inimestele kui tolmeldajatele mugava ja funktsionaalse liikumiskoridori.

6. Alguse sai Putukaväila urbanistliku kunstigalerii loomine.
2020. aastal valmis Putukaväila Põhja-Tallinna lõigu garaažide otsaseintele esimesed maalingud: “Liigirikkus”, “Säästev liikumine” ja “Garaažide uued kasutusviisid” ning “Vaba aja tegevused”. Vabaõhugalerii eesmärgiks on muuta garaažidevaheline ruum atraktiivseks, tutvustades ühtlasi ka Putukaväila väärtusi. Just nendes maalingutes peitub liitreaalsuse infokiht, mille saab avada AvaLinn AR äpiga.
Nii saavad kunstiteosed virtuaalreaalsuse mõõtme - tänasesse keskkonda kuvatakse homne linnaruum.

7. Kujundati Haaberstisse Tallinna esimese lilleniit.
Lilleniidu asukohavalikul lähtuti 2019. aastal läbi viidud tolmeldajate uuringust – lilleniit planeeriti Putukaväila ühele kõige liigivaesemale lõigule eesmärgiga sealset looduslikku elurikkust suurendada.
Alates 2021. aasta kevadest saavad piirkonna elanikud nautida kaunist niitu, mis puhkeb täies ilus õide järk-järgult mitme aasta jooksul. Niit on kaasaegne käsitlus linnakeskkonna haljastusest, mis on nii funktsionaalne ja silmailu pakkuv kui ka madala hooldusvajadusega. Tolmeldajatele, kes on Putukaväila roheteenuse pakkujad, tagab lilleniit mitmekesise toidulaua.

8. 2020 tõi Putukaväilale ka värske veebilehe, kiika siia.
Putukaväila tutvustav youtube video on leitav siit.


Putukaväila kontseptsioon on valminud kahe Euroopa Liidu välisprojekti toel. Nii Augmented Urbans välisprojekti (2018-2020) kui B.Green välisprojekti (2020-2023) on rahastatud Kesk-Läänemere programmist, mis toetab piiriülest koostööd, säästvat linnaliikuvust ja sidusaid kogukondi.
Projekti eestvedaja on Tallinna Strateegiakeskuse ruumiloome osakond (varasemalt Tallinna Linnaplaneerimise Ameti üldplaneeringute sektor).

Uudise rubriigid: