12.02.2019

Iduettevõtete investeeringute arv mullu vähenes, ent kogumaht kasvas

Eelmisel aastal vähenes Eesti iduettevõtetesse tehtud investeeringute arv, ent investeeringute kogumaht kasvas 328 miljoni euroni.

Möödunud aasta oli kohalike idufirmade jaoks rekordiline nii töötajate arvu kasvu, riigile makstavate tööjõumaksude kui ka kaasatud investeeringute poolest, teatasid Kredex ja Startup Estonia. kokku investeeriti Eesti idufirmadesse ligi 328 miljonit eurot. Uusi investeeringuid tehti kokku 30, mis teeb keskmiseks investeeringuks 10,9 miljonit eurot.

Startup Estonia juhi Maarika Truu sõnul on investeeringute koguarv küll languses, ent investeeringute suurused ja välisinvestorite osakaal kasvavad jõudsalt. "Alates 2010. aastast on välisinvesteeringute hulk Eesti idufirmadesse pidevalt kasvanud ning 2018. aastal oli tervelt 96 protsenti investeeringutest tehtud väljastpoolt Eestit. Välisinvestorite kasvav huvi meie idufirmade vastu kinnitab, et meie ettevõtteid märgatakse globaalselt, meil on tugev idufirmade ökosüsteem ning usaldusväärne ja läbipaistev majanduskeskkond," ütles ta.

Eelmise aasta lõpu seisuga töötab Eesti idufirmades 3763 inimest, mida on võrreldes 2017. aastaga 26 protsenti rohkem. Kasvu veavad 20 suuremat kohalikku idufirmat, kes lõid 62 protsenti kõigist uutest idusektori töökohtadest. Kõige enam uusi töötajaid värbasid Transferwise - 239 töötajat, Taxify – 92 töötajat, Monese – 57 töötajat, Veriff – 54 töötajat ja Pipedrive – 53 töötajat. Kõige kiiremat kasvu näitas Veriff, kes kasvatas oma töötajate arvu ligi kuus korda.

Veriffi kaasasutaja Kaarel Kotkase sõnul on oluline toetada uustulijaid ja luua võimalused nende kiireks arenguks, sest sellest võidab kogu sektor. "Veriff on oma teekonnal saanud palju tuge valdkonna tegijatelt. Näen, et tagasiandmise mentaliteet on võtmetähtsusega, sest aitab kaasata teadmistega tegijaid ning võimaldab ära teha järjest suuremaid tegusid. Oleme hea meelega näiteks turu uustulijatele esimeseks kliendiks, et testida nende loodud lahendusi ja aidata neil jõuda suurematele turgudele," märkis ta.

Idusektori tööhõive suurenemine peegeldub positiivselt ka laekunud tööjõumaksudes. Eelmisel aastal maksid kohalikud idufirmad tööjõumakse 46 miljonit eurot, mida on võrreldes 2017. aastaga 28 protsenti rohkem. Ka siin andsid suurima panuse Transferwise – 7,8 miljonit eurot, Pipedrive 5,8 miljonit, Taxify 2,9 miljonit, Starship Technologies 2,2 miljonit ning Monese 1,1 miljonit eurot. Idusektori keskmine brutopalk 2024 eurot on ligilähedane IKT-sektori keskmisele 2181 eurole.

Eesti idufirmade koondkäive oli eelmisel aastal 300 miljonit eurot, kasvades 2017. aastaga võrreldes 9 protsenti. Suurima käibega idufirmad olid Taxify 51 miljoni euroga, Pipedrive 30,7 miljonit, HashCoin 15,5 miljonit, Starship Technologies 16,3 miljonit ja Creative Mobile 13,5 miljont eurot. Kõige enam kasvatasid käivet HashCoin ja Taxify.

Idufirma LeapIN tegevjuhi ja investori Allan Martinsoni sõnul oli 2018. aasta kahtlemata viljakas nii kaasatud investeeringute kui ka üleüldise kasvu mõttes. "Tehnoloogia valdkonna iduettevõtted panustavad üha selgemalt ja jõudsamalt Eesti majandusse. Ükski teine sektor ei näita võrdväärset kasvu. Kuigi kaasatud investeeringute kogumaht oli rohkem kui 320 miljonit eurot, on näha selget trendi - suured iduettevõtted kasvasid veelgi suuremateks, ent varajase faasi rahastus kahanes," sõnas ta.

Martisoni sõnul on sarnane trend ka mujal maailmas. "Tehnoloogiasektor on kaldumas küpsete ettevõtete poole, mida on täna juba keeruline iduettevõteteks nimetada. Ootan huviga kas alanud aasta murrab selle trendi ja ehk näeme uusi värskeid iduettevõtteid senisest enam raha kaasamas ja müüki suurendamas," lisas ta.

TALLINN, 12. veebruar, BNS

Uudise rubriigid: