10.11.2021

PROTO-s toimub suur leiutajate kuu

Avastustehas PROTO nimetab taaskord novembri leiutajate kuuks ja toob sel puhul kolmel nädalavahetusel kokku parimad leiutajad üle Eesti, sel aastal on fookuses keskkonda toetav leiutamine, mille egiidi all korraldatakse teadusetendusi ja töötubasid kogu perele ning lisaks pannakse püsti Eesti suurim Lego linn.

PROTO programmijuhi Sireli Uusmaa sõnul on taaskord kätte jõudnud aasta pimedaim aeg, mis loob ideaalsed tingimused tubasteks tegevusteks ja leiutamiseks.  "Juba teist aastat toimuva leiutajate kuu eesmärk on arendada lastes ja noortes loovust ning uudishimu, et muuta maailm me ümber põnevamaks, ägedamaks, aga ka keskkonnasõbralikumaks," lausus Uusmaa. 

Sarnaselt eelmisele aastale, otsustati tulenevalt koroonaviiruse levikust hajutada programm kolmele nädalavahetusele, et tagada kõikide külaliste turvalisus ja ohutus külastuskeskuses viibimisel. "Põnevat tegevust ja programmi jätkub kolmeks nädalavahetuseks ja iga nädalavahetus on pisut erineva sisuga," julgustas Uusmaa külastama elamuskeskust. 

Järgnevatel nädalavahetustel toimetavad PROTO-s ettevõtted, ühendused, haridusasutused ja teaduse populariseerijaid, kes korraldavad harivaid ning põnevaid meisterdamise ja leiutamise töötubasid. Veel toimuvad seikluslikud ja lõbusad mängud, millest saab osa võtta kogu perega. 

Esimene leiutajate nädalavahetus toimub 13.-14. novembrini ning see keskendub ringmajandusele, päikeseenergiale ja taaskasutusele. Keila Ringmajanduse selts korraldab parandustöötoa, kuhu saab kaasa võtta oma katki läinud mänguasja ja selle spetsialistide abiga korda teha. Pandipakend on üles ehitanud põneva taaskasutamise teekonna. Enerhack töötoas saab meisterdada endale päikesepaneeliga jõuluvalgusti. 

Teine nädalavahetus ehk 20. ja 21. november toob PROTO-sse keskkonna- ja teadusteemad. Uuritakse, kuidas valmistatakse autorehvidest jalanõusid, Merkuuri töötuba õpetab kasutama kiiresti erinevaid tööriistu ja nende abil leiutama ning Ringkarp tutvustab enda keskkonnasõbralikku leiutamist. Lisaks pannakse PROTO-sse püsti Eesti suurim Legolinn ja korraldatakse Legolahedaid töötubasid. 

Leiutajate kuu lõpetab 27. ja 28. novembri nädalavahetus, mis on pühendatud väikestele leiutajatele. Viimasel nädalavahetusel täidame terve PROTO kõige toredama leiutamismaterjali - PAPIGA. Koostöös Eesti Ringmajandusettevõtete Liidu ja
Eesti Pakendiringluse ning PROTO leiutajatega ehitatakse leiutiste prototüüpe, mis võiksid muuta maailma. Igal nädalavahetusel on avatud ka PROTO leiutajate maailm. 

Seoses koroonaviiruse levikuga rakendab ka PROTO meetmeid külastajate ohutuse ja tervise tagamiseks. Kõikides ruumides asuvad desinfitseerimisvahendid ja prillide puhastamiseks mõeldud spetsiaalsed lapid ning jalaga avatavad prügikastid. Enim katsutavaid pindu desinfitseeritakse pidevalt. Töötubade läbiviijatel jal külastajatel alates 12-eluaastast on kohustus kanda kaitsemaski. 

PROTO avastustehas on koguperekeskus, kus teadust ja leiutisi tutvustatakse uudse VR-tehnoloogia kaudu. PROTO asub Noblessneri sadamalinnakus aadressil Peetri 10 ja on avatud teisipäevast pühapäevani kell 11–18.

Uudise rubriigid: