Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Putukaväila installatsioonivõistlus

Putukaväila installatsioonivõistlus

Põhukabel Roo+sumin

Tallinna Strateegiakeskus viis läbi installatsioonikonkursi „Kohasumin“, mille eesmärk oli Putukaväila rikastamine loodustundliku linnaruumikunstiga.

Võistluse tulemusel avati 2022. aasta sügisel Putukaväilal installatsioonid „Põhukabel“, „Roo“ ja „Liikidevaheline ristmik“. Tutvu võidutöödega ja vaata galeriid Putukaväila kodulehel

kohasumina kaart

Taust

Installatsioonikonkursile oodati kohaspetsiifiliste ja innovaatiliste keskkonna- ja kogukonnatundlike kunsti- või arhitektuuriobjektide ideekavandeid. Installatsiooni võis lahendada vabas formaadis ja meediumis (sh maakunst, sekkumine, ruumiinstallatsioon, skulptuur, arhitektoon, väikevorm vm). Ideekonkursi prioriteet oli Putukaväila ruumiosade esiletõstmine, kasutades maksimaalselt ära olemasolevat ruumi ja selle elementide potentsiaali ning monotoonsete keskkondade muutmine elamuslikumaks. Installatsioonide üks eesmärke on tihendada Putukaväila ruumiosade tajumise tervikut. Samuti igatsesid Putukaväila aktiivkasutajad atraktiivseid vaateid, tegevuskohti, peatumiskohti ja vaheldusrikkamat ruumi. Puudust tunti niisama olemise aladest – kohtadest, kus saaks aega veeta ilma tarbimise surveta. 

Ideekonkursil olid oodatud osalema kunsti-, arhitektuuri- ja urbanistikavaldkonnas tegutsejad. Ideekavandite loomisel tuli lähtuda keskkonnasäästlikkuse ja materjalide eluringi põhimõtetest. Võistlustöö pidi olema teostatav ja mahtuma etteantud eelarvesse, milleks oli 20 000 eurot ühe installatsiooni kohta, milles sisaldus ka auhinnafond 4000 eurot. 

Putukaväila installatsioonivõistlusele „Kohasumin“ laekus 19 kavandit, mille hulgast valiti kokku välja kolm võidutööd: kaks valis välja rahvusvaheline žürii ning üks selgus avalikul hääletusel. Kõigi esitatud võistlustöödega saab tutvuda avaliku hääletuse veebilehel

Installatsioonid avati 2022. aasta sügisel ning need jäävad üles vähemalt 2023. aasta lõpuni. 

Projekti eestvedaja ja võistlusülesande koostaja on Tallinna Strateegiakeskuse ruumiloome tiim koostöös Putukaväila töögrupiga. Ideekonkurss lähtus Putukaväila kontseptsioonist, arengustrateegiast „Tallinn 2035“ ja Tallinna kui Euroopa rohelise pealinna 2023 eesmärkidest. Putukaväil on osa  B.Green välisprojektist, mida rahastatakse Kesk-Läänemere programmist, mis toetab piiriülest koostööd, säästvat linnaliikuvust ja sidusaid kogukondi.

Põhukabel“ 

Mustjõele kerkinud „Põhukabel“ on kaasaegne kogukonna paviljon, mis esindab kohalikke väärtusi, looduslähedasi ehitusviise ja materjale, kogukondlikke tegevusi, isetegemist ja looduses aja veetmist. 

Žürii kiitis, et „Põhukabeli“ lahendus oli põhjalikult läbi töötatud ja asukoht väga hästi valitud – Mustjõe ruumiosas oli vajadust ja potentsiaali kohalikele kogunemiskoha kavandamiseks. Esitatud installatsioon oli avatud ja kutsuv, hea materjalikasutusega ja vastupidav. Kiiduväärt mõte oli kogukonna kaasamine kavandi elluviimise protsessi.

Autorid: Eneli Kleemann, Katariina Mustasaar, Lill Volmer, Mia Martina Peil, Marie Anette Veesaar

Põhukabel_8.jpg Põhukabel_9.jpg

Roo“ 

Mustjõele, Veskimetsa ja Hiiule rajatud Roo“ koosneb kolmest järjestikusest installatsioonist, mille ühiseks keeleks on nende loomiseks kasutatav materjal – pilliroog. „Roo“ pakub vaheldusrikast ruumikogemust inimkülastajale ning elupaika putukatele.

„Roo“ puhul hindas žürii sobivust Putukaväila kontseptsiooniga, olles lisaks inimestele suunatud ka putukatele. Traditsiooniline materjalikäsitlus ja minimalistlik vorm mõjusid atraktiivselt. Kolme installatsiooni kavandamine oli nutikas viis Putukaväila erinevate ruumiosade ühtseks sidumisel.

Autorid: Triin Vallner, Ko Ai

Roo+mäng_6.jpg Roo+paus_2.jpg Roo+sumin_12.jpg

 „Liikidevaheline ristmik"

Avalikul hääletusel anti kokku 1053 häält ning võitjaks osutus „Liikidevaheline ristmik". Rahva lemmik meeldis ka žüriile: valmiv teos töötab mitmel tasandil ja sobitub väga hästi Putukaväila kontseptsiooniga, olles eelkõige putukatele suunatud, kuid luues lisaks ka visuaalse maamärgi, mis juhib tähelepanu rohealade katkestatusele linnaruumis. 

Autorid: Nabeel Imtiaz, Paulina Schroeder, Augustas Lapinskas, Christian Hörner

Liikidevaheline ristmik_1.jpg Liikidevaheline ristmik_6.jpg

Lisaks pälvis žürii poolt äramärkimise kavand „Punutis“ – kogukonnaga koos ehitatud paviljon ja sündmusteruum, kus lõimuvad inim-, loodus- ja materjalisuhted. Autorid: LLRR (Roland Reemaa, Laura Linsi)

Võistluse žüriisse kuulusid abilinnapea Vladimir Svet, Tallinna Strateegiakeskuse ruumiloome kompetentsikeskuse linnaplaneerija Anna Semjonova ja linnakunsti kuraator Kati Ots, Helsingi Kunstimuuseumi avaliku ruumi kunsti kuraatorid Aleksandra Kiskonen ja Kristiina Ljokkoi,  Eesti Kunstnike Liidu esindaja Elin Kard, Eesti Arhitektide Liidu esindaja Mae Köömnemägi, Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti ning Eesti Maasikuarhitektide Liidu esindaja Maire Suimets.

Võistlusülesandega saab täpsemalt tutvuda siin.
Kõikide võistlustööde kavandid on tutvumiseks üleval avaliku hääletuse leheküljel.
Lisainfo Putukaväila kodulehel ja kontakt [email protected]
Fotod: Jelena Rudi

Putukaväila logod.jpg

Viimati muudetud 13.10.2022