Tallinna Noorteaasta 2007

Noor on peateel!

Tallinna Linnavalitsus kuulutas 2007. aasta linnas noorteaastaks. Peamine põhjus selleks olid noored ise. „Tallinna noorsootöö arengusuunad 2006 - 2010" esitas väljakutse ja seadis sihid: noorte positiivsele arengule ja aktiivsusele kaasaaitamine, noorte mõistmine, nende arvamusega arvestamine, noorte tunnustamine. Tallinna Noorteaasta 2007 oli üks võimalus noori ja noorte temaatika olulisust linnaelus esile tõsta. Lisaks tähistasime 2007. aastal  kaasaegse noorsootöö 10. aastapäeva Tallinnas ning samuti on Tallinnal võimalus olla Union of Baltic Cities (UBC) noorte koostöövõrgustiku eesistujaks. Pealegi omistati Tallinnale 2005. aastal Unicefi poolt tiitel "Laste- ja noortesõbralik linn".

Tallinna Noorteaasta 2007 patroon oli Riigikogu aseesimees Jüri Ratas, kelle nooruslik vaim ja teotahe olid eeskujuks nii noorematele kui ka vanematele. Samuti tunnustati Jüri Ratast 2007. aastal UNICEFi Sinilinnu-aastapreemiaga.

Ettevalmistus Tallinna Noorteaasta 2007 läbiviimiseks algas juba 2006. aastal, kui Noorteaasta logo ja slogani leidmiseks toimus noortele suunatud avalik konkurss. Parimaks sloganiks osutus Elis Saare välja pakutud lause "Noor on peateel!" ning logoks Kristel Hanseni tegusat noort inimest, sõnasid „Tallinna Noorteaasta 2007" ja linna siluetti kujutav kujundus.

Tallinna Noorteaasta 2007 mõte oli pöörata rohkem positiivset tähelepanu noortele ning otsida koos üha paremaid lahendusi noortele oma isikuomaduste, oskuste, teadmiste arendamisel. Noortesse suhtuti kui ressurssi, kellega üheskoos olid ka suuremad väljakutsed ületatavad.

Noorteaasta kava kohaselt oli põhitähelepanu noortekultuuril, tervislikel eluviisidel ja keskkonnasäästlikul tegevusel, innovaatikal, haridusel, noorte kaasatusel ning osalusel aktiivse kodanikuna ühiskonnas. Iga kuu pöörati peatähelepanu ühele vaba aja sisustamise võimalusele, millel oli oma pealkiri ja märksõnad.

NOA 2007 kuude temaatika:

Jaanuar- HOOG SISSE! Märksõna: sport 
Veebruar- OSALEMISLUST! Märksõna: osalemine  
Märts- OLEN MOES!Märksõnad: kujutav kunst ja disain
Aprill- VÕLUV HELI! Märksõna: muusika
Mai- SILMAD LAHTI! Märksõnad: Euroopa Liit ja keskkond
Juuni- LAVAMAAGIA!Märksõnad: tants ja teater
Juuli- SUVI LINNAS! Märksõnad: suvi ja vaba aeg
August- NÄRVIKÕDI!Märksõna: ekstreemsport
September- JÕUAN ROHKEM! Märksõnad: tervis ja turvalisus
Oktoober- TEEN ÄRA!Märksõnad: innovatsioon ja ettevõtlus
November- PILT PILDIS! Märksõnad: meedia, film ja foto
Detsember- SÜDAMEHÄÄL!Märksõna: väärtused

 

Tallinna Noorteaasta 2007 projektid

Tallinna Noorteaasta 2007 programm koosnes regulaarsetest üritustest ja noorte esitatud projektidest. Regulaarseid üritusi viis läbi spordi- ja noorsooamet ning noorteprojekte mitmesugused mittetulundusühingud ja organisatsioonid, millele nad said linnalt toetust taotleda projektikonkursi kaudu. Projektikonkursi eesmärgiks oli motiveerida mittetulundusühinguid ja noorteorganisatsioone noorteüritusi korraldama noorte enda poolt, et Tallinna Noorteaasta 2007 oleks täpselt selline nagu noored soovivad.

Tallinna Noorteaasta 2007 raames esitati Tallinna Spordi- ja Noorsooametile 51 projektitoetuse taotlust. Kokku toetati Tallinna Noorteaasta 2007 raames 30 projekti 525 661 krooni ulatuses ja keskmine toetussumma oli 17 522 krooni.

Tallinna Noorteaasta 2007 raames toimus üle 200 ettevõtmise, millest said osa üle 34 000 noore (siia hulka pole arvestatud traditsiooniliste suurürituste osalejaid), mis teeb linnapoolse toetuse ühe lapse kohta 48 krooni. Tallinna Noorteaastaga 2007 tegid koostööd ka mitmed traditsioonilised noorte suurüritused nagu näiteks tudengite kevad- ja sügispäevad, Simpel Session, Eesti Koolimiss, Eesti MC Battle, teatrifestival „Tallinn Teater Treff", Tallinna Noorteparlament, Tallinna Noorteöö jne.

Tallinna Noorteaastat 2007 korraldas Tallinna Spordi- ja Noorsooamet ning see hea ettevõtmine poleks nii edukalt toiminud, kui meid poleks aidanud head sõbrad ja partnerid. Tuhat tänu kõigile pealinna noortele, sadadele noorteorganisatsioonidele ja toetajatele nagu SEB Eesti Ühispank, Clear Channel Estonia, Coca-Cola, Lasering, Motel Paradise, Fazer, EMT, Koolitused.ee, Postimees, Ajakirjade Kirjastus, Club Prive, Tallinna Noorsootöö Keskus, Euroopa Komisjoni esindus Eestis, SA Tallinn 2011 jne.

Haridus- ja Teadusministeerium tänas 16. jaanuaril 2008 Tallinnas Mustpeade Majas 2007. aasta tublimaid noortevaldkonna tegijaid, kus Tallinna Spordi- ja Noorsooamet pälvis tunnustuse Tallinna Noorteaasta 2007 eduka korraldamise eest.

Lisainformatsiooni Tallinna Noorteaasta 2007 kohta saab aadressilt www.tallinn.ee/noorteaasta.

Tallinna Noorteaastal 2007 korraldati koos noortega palju vahvaid ja kaasahaaravaid üritusi suunamaks tähelepanu võimalustele, mida noored linnale ja mida linn noortele pakub.

Tallinna Noorteaasta 2007 programm

Tallinna Noorteaasta 2007 regulaarsed üritused olid järgmised:

 • "Noor arvab!" artiklikonkurss Postimehe lisas Hip!
 • Noorteleht Point
 • Diskussiooni- ja väitlusüritus "Fookus"
 • NOApidu club Prive's (vanusepiiranguta)
 • „Heroes of Hip-Hop" club Prive's
 • Raadiosaade „Sõnasõda" Raadio 2's

Tallinna Noorteaasta 2007 parimat tagasisidet leidnud projektid, mis on noorte ja ameti koostöös ellu viidud:

 • Moekonkurss ja -etendus Future FIBIT Viru Keskuses
 • Raadiosaade "Sõnasõda" Raadio 2's
 • Keskkonnapäev koostöös Sorexiga
 • Pakendikonteinerite kaunistame koostöös noorte graffitikunstnikega.
 • Ekstreemspordipäev "Närvikõdi"
 • Tallinna Noorteaasta 2007 kokaraamat jne

Tallinna Noorteaasta 2007 raames toimusid ka mitmed konkursid:

 • Tallinna linnalegendid
 • Fotokonkurss "Noored ettevõtlusest"
 • Tallinna Noor Ettevõtja 2007
 • Moekonkurss koostöös FIBITiga
 • Retseptikonkurss
 • Artiklikonkurss "Noor arvab!"
 • Parim noor DJ
 • Tallinna Noorteaasta 2007 Tegija jne.

Tutvu ka Noorteaasta raamatuga http://klient.lava.ee/noa/noorteaasta_raamat_vaike.pdf

 

Viimati muudetud: 25.04.2008