Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Näpunäited kevadisteks hooldustöödeks aias

Näpunäited kevadisteks hooldustöödeks aias

Lume kadudes ei ole aega aiaomanikel enam tugitoolis istumiseks. Loodus tärkab kasvavas tempos. Viivitamatult tuleks üle vaadata oma aiatöö riistad, et teha esimesed ettevalmistused enne vegetatsiooniperioodi algust.

Esimestena oleks soovitav ette võtta muru, puud, põõsad, hekid  ja püsililled.

Muru esimeseks hoolduseks pärast pikka talve on muru üleharjamine. Kui mutimullahunnikutes on pinnas sulanud, siis tuleks koos muru harjamisega tasandada ka need. Varakevadel on soovitav ka muru väetada. Kasutada võib spetsiaalseid muruväetise segu või külvata ise kaalisoola ja superfosfaati, kumbagi 10 g/m² murupinna kohta. Kui pinnas pole väga sügavalt külmunud, võib hakkad umbrohtu välja tõmbama.

Kui on murus hakanud sammal vohama, siis peaks hakkama ka teda hävitama. Kõige efektiivsem ja väiksema töömahuga, on kasutada samblavastast kemikaali. Edukalt hävineb sammal kui kasta murupinda 5%  raudsulfaadi lahusega. Mõne päeva möödudes saame kõrbenud sambla muru luuaga kokku riisuda. Kui sammal ei ole väga laialt levinud, siis võiks proovida ka järgmist segu: 50% sõmerat muruliiva, 35% amooniumsalpeetrit ja 15% raudsulfaati. Talve jooksul tekkinud hõredad kohad ja lohud tuleks täita umbrohuseemnetest vaba kompostmullaga, kinni rullida ja muruseeme peale külvata.

Püsililledel on paras aeg ära lõigata möödunudaastased õievarred, taimevartelt eemaldada haiguselaikudega lehed, korjata taimede ümbert ja puhmaste seest lagunenud lehe, kõdu ja umbrohud. See on materjal milles meeldib talvel end peita tigudel, nälkjatel, kõrvaharkidel ja teistel kellel suvel meeldib hävitavad meie kauneid õiteilu. Vajaduse korral on ka praegu õigeaeg lisada püsikute ümber uut mulda.

Hekid vajavad varakevadel sammuti hoolt. Õige aeg on puhastada hekkide aluseid, et sinna ei jääks kõdunevat lehti ja kulu, kus meeldib pesitseda kahjuritel. Hekkidest tuleks välja lõigata ka kuivanud ja lume poolt murdunud oksad.

Kinnistuomanikud, kes on istutanud oma krundi kaitseks heki mis ulatub osaliselt või täielikult linnamaale palun hekk pügada ja korrastada, et oksad ei takistaks jalakäijaid, nähtavust ning autode liiklust. Kui selleks mingil põhjusel jõudu napib võtta ühendust tel 6 45 76 10.

Põõsad ja puud. Enne kui tormata aeda puid-põõsaid lõikama, tuleks üle vaadata kõik terariistad. Kas nad on ikka piisavalt teravad, sest nürid riistad jätavad halvasti paraneva haava ja tõenäosus puud-põõsast vigastada on suurem. Ka ilm võiks olla -7 ºC, ning hea kui oleks kuiv ja päikseline. Puude ja põõsad kellel on kevadel tugev mahlajooks, tuleks lõikmaist edasi lükata (kased, vahtrad, aktiniidia viinapuu).

Marjapõõsastest tuleks eemaldada kuivanud, murdunud, haiged ja lamanduvad oksad.

Vaarikatelt eemaldada eelmise aasta viljakandnud oksad, sammuti eemaldada väga peenikesed, murdunud ja haigustunnustega oksad. Põõsaste seest ja ümber ära koristada kuivanud lehed ja kulu.

Viljapuudelt eemaldada ristuvad, püstised, kuivanud, haigustunnustega oksad. Hõre võra laseb valgust paremini läbi.

Kuna kevadine päike on väga intensiivne, siis okaspuid ja rododendroneid tuleks katta kangaga, et ei tekiks päikese põletust.

Varakevadel tuleks kärpida ja harvenda põõsaid, mis õitsevad sama aasta võrsetel (aroonia, budleja, jaapani enelad, hortensiad, roos, kikkapuu, põõsasmaran, kontpuu)

Reegel ütleb, et  põõsad mida kasvatame rikkalike õite pärast, lõigatakse pärast õitsemist.

Suvel, kohe pärast õitsemist tuleb harvendada põõsaid, mille õied tekkivad kevadel eelmise aasta võrsetel moodustunud õiepungadel (enelas, forsüütia, jaapani kerria, kolkvitsia, kuldvihm, kuslapuu, leetpõõsas, lodjapuu, harilik lumimari, mandlipuu, võnk-pärgenelas, harilik ja ungari sirel, veigela, viirpuu.

Erinevad lõikamis viisid:

-          Kärpimine- üheaastase okste tagasi lõikus

-          Harvendamine – tihedaks muutunud võrast okste välja lõikamine

-          Noorendamine – tagasi lõikus, lõigata põõsas 1/ 2 osast tagasi või jätta alusele 1-2 pungapaari

Kui on soov teha puudel (v.a viljapuud) hoolduslõikust, siis selleks tuleb Tallinna linnas taotleda Tallinna keskkonnaametilt hoolduslõikusluba.

Sammuti kui puu on haige ja on soov see maha raiuda, on vaja taotleda Tallinna keskkonnaametilt raieluba. /Teenus-Raieluba

Viimati muudetud 21.02.2024