19.11.2021

Haabersti päevakeskuses toimub doonoripäev

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus korraldab esmakordselt Haaberstis doonoripäeva. Kõik soovijad on oodatud verd andma teisipäeval, 23. novembril kell 14.30-18.00 Haabersti päevakeskusesse (Õismäe tee 24).

Haabersti linnaosavanem Oleg Siljanov sõnas, et Haabersti linnaosas toimub doonoripäev esmakordselt. „Doonoripäev annab võimaluse teha väärtuslik ning kaunim kingitus - päästa kellegi elu. Iga vereloovutusega päästetakse lausa kuni kolme abivajaja elu,“ ütles Siljanov ja kutsus elanikke seda võimalust kasutama.

Regionaalhaigla verekeskuse juhataja Ave Lellepi sõnul on vereloovutusele väga oodatud kõik haigussümptomiteta uued ja vanad doonorid. „COVID-19 läbipõdemisel  võib verd loovutada 14 päeva pärast sümptomite kadumist või negatiivset RNA testi. Kokkupuutel kinnitatud COVID-19 diagnoosiga inimesega võib verd loovutada 14 päeva pärast kontakti haigega või pärast seda kui COVID-19 PCR test on 10. päeval olnud negatiivne,“ selgitas Lellep.

Veredoonoriks sobib 18-60-aastane inimene, kelle kehakaal on üle 50kg ning kes tunneb end terve ja puhanuna ning on vähemalt 4 tundi enne vereloovutust söönud. Samuti ei ole vereloovutusel takistuseks COVID-19 vastu vaktsineerimine – kõikide Eestis kasutusel olevate vaktsiinidega on vereloovutamine lubatud. Doonoripäevale kohale tulles peab olemas kaasa isikut tõendav dokument.

Vereloovutamise protseduur näeb ette, et esmalt täidab iga doonor koha peal ankeedi, kus vastab erinevatele tervist puudutavatele küsimustele. Seejärel vaadatakse see meditsiinilise ülevaatuse käigus koos verekeskuse õega üle ning kinnitatakse doonori sobivus vere loovutamiseks: kontrollitakse vererõhku, hemoglobiini ja üldist terviseseisundit.

Igalt doonorilt kogutakse 450ml verd – see protseduur võtab aega vaid 5-10 minutit. Seejärel ootab doonorit taastumiseks kohvi- ja küpsiselaud ja tänutäheks meene verekeskuselt. Kokku võiks doonoripäevale tulles arvestada ca 45-60 minutiga.

Doonoripäeva Haabersti linnaosas korraldab Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus koostöös Haabersti Linnaosa Valitsuse ja Haabersti Päevakeskusega.

 

 

Uudise rubriigid: