02.05.2021

Väike-Õismäe bussiootepaviljonides saab näha retronäitust

Tänasest on Väike-Õismäe bussiootepaviljonides võimalik näha tagasivaadet Väike-Õismäe asumi algusaastatele. Ligi 40st fotost koosnev näitus jääb linnarahvale vaatamiseks kuni 30. maini.

Haabersti linnaosavanema asetäitja Oleg Siljanovi sõnul möödub tänavu 35 aastat, kui Väike-Õismäe arhitektid pälvisid selle kompaktse planeeringu eest riikliku preemia. „Soovisime sel puhul linnaosa elanikele tutvustada Väike-Õismäe ajalugu ning näidata, milline oli siinne elu-olu selle asumi kujunemisaastatel,“ ütles Siljanov.

„Parku tulenevalt piirangutest ei olnud meil võimalik korraldada näitust tavapärases formaadis. Seetõttu oleme näituse, mis koosneb ligi 40st fotost, üles seadnud seitsmesse Väike-Õismäe bussiootepaviljoni, kus seda on võimalik vaadata ja nautida just endale sobival ajal ning kõiki piiranguid järgides,“ rääkis Siljanov ning kutsus huvilisi kevadisele jalutuskäigule.

„Lisaks retronäitusele on huvilistel võimalik jälgida linnaosavalitsuse sotsiaalmeediakanalites ka postituste sarja, kus vaatame tagasi Väike-Õismäe ajaloole nii pildis kui ka kirjas,“ lisas linnaosavanema asetäitja.   

1968. aastal planeeritud (Mart Port ja Malle Meelak) ja 1970. aastate lõpul – 1980. aastate algul ehitatud Väike-Õismäe elamurajoon ja selle ideaalse ringlinna ideel rajanev üldplaan käsitas linna pigem linnulennult kui tänavatasandil vaadeldavana. Erinevalt Mustamäest ja Lasnamäest ei kavandatud 45 000 elanikule mõeldud Väike-Õismäele mikrorajoone, vaid kogu elurajoon koondati ümber keskse ümmarguse tiigi.

Uuslinnaosa sai Tallinna 1960. aastate üldplaanis Väike-Õismäe nime. Nimi võeti väikselt Õismäe asumilt, mis asus Väike-Õismäest kaugemal põhjas. Arvatavasti mõjutas nimepanekut ka mäe-nimede mood (Mustamäe, Lasnamäe).

Väike-Õismäe on Tallinna kolmest paneelelamurajoonist väikseim ning see jõuti erinevalt teistest ka terviklikult valmis ehitada. 1987. aastal plaaniti Rocca al Mare ning Kakumäe kanti, mis praegu on tuntud Pikaliiva asumina, Suur-Õismäe ehitamist, ent muutliku aja tõttu selleni ei jõutud.

Fotonäituse koostamisel on kasutatud arhiivides leidunud fotosid ning fotograafi ja pikaaegse Haabersti elaniku Peeter Langovitsi fotokogu. Retronäitust Väike-Õismäest on võimalik vaadata Väike-Õismäe, Kullerkupu, Nurmenuku, Karikakra, Sinilille, Meelespea ja Rukkilille bussipeatustes.

Uudise rubriigid: